Riigikogu õiguskomisjonile on laekunud arvukalt arvamusi töölepingu seaduse muutmise eelnõu kohta. Kui tööandjate organisatsioonid on eelnõu suhtes toetavad, siis töötajate esindusorganisatsioonid ning haridus- ja tervishoiutöötajad on äärmiselt kriitilised.
Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Andre Hanimägi sõnul sisaldab eelnõu soovi võimaldada töölepingutes paindlikku töökoormust, mis võib nädalas kõikuda 10-40 töötunni vahel. „Kui täna kehtib kindel koormus ja lisatundide eest makstakse eraldi, siis edaspidi võib töötaja palk hakata sõltuma üksnes tööandja otsusest, kas ja kui palju on tal tööd pakkuda. See tekitab olukorra, kus töötaja ei tea ette, kui palju ta järgmisel kuul teenib ning töötasu muutub juhupalgaks,” selgitas Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv Hanimägi.
Eelnõu sisu kõrval on tema väitel kriitikat pälvinud ka vähene kaasamine, selgusetus, kaldumine tööandjate poole ning kompromissettepanekute mittearvestamine. “Nii Eesti Arstide Liit kui ka Eesti Õdede Liit leiavad, et töötaja sissetulek muutub seeläbi ebastabiilseks. Meditsiinis, kus vahetused on pikad ja töö vastutusrikas, on murekohaks ka inimeste läbipõlemine ja vaimse tervise probleemid,” lisas Hanimägi.
Eelnõu näeb muuhulgas ette, et iganädalane puhkeaeg sisaldab igapäevast puhkeaega. „Tööinspektsioon on välja toonud, et see on otseses vastuolus Euroopa Liidu Kohtu lahendiga, mis ütleb sõnaselgelt, et igapäevane puhkeaeg ei ole osa iganädalasest puhkeajast, vaid lisandub sellele. Samuti puudub igasugune analüüs, kuidas see muudatus töötajaid mõjutab,“ tõdes Hanimägi.
Hanimägi kinnitusel soovib ta, et riigikogu õiguskomisjon menetleks kavandatavaid töölepingu seaduse muudatusi kõiki osapooli kaasates avalikel istungitel. „Ainuüksi arvamuste hulk näitab, et tegemist on keerulise teemaga, mille mõjusid koheselt ei hooma. Küll aga hakkaks see eelnõu seaduseks saades otseselt mõjutama väga paljusid Eesti inimesi, nende sissetulekuid ja toimetulekut, mistõttu peab kõik olema põhjalikult läbi räägitud ja avalikkusele selgitatud,” rääkis õiguskomisjoni esimees.