Parlamendi e-Eesti toetusrühm, kes kohtus täna riigi valimisteenistuse juhi Priit Vinkeliga, on veendunud, et e-valimiste arendamist peab jätkama ning vältida tuleb end tõestanud ja toimiva süsteemi lõhkumist, ka selle maine kahjustamist, ütles toetusrühma esimees Tanel Talve (SDE).
„e-valimised on ennast igati õigustanud, alates 2005. aastast toimunud kaheksa valimiste jooksul pole tuvastatud ühtegi rikkumist või muud põhjendatud probleemi,“ rõhutas ta.
Riigi valimisteenistuse juht Priit Vinkel kinnitas e-Eesti toetusrühmale, et veel enne 15. oktoobri kohalike omavalitsuste valimisi tehakse süsteemi kaasaegsemaks muutvad uuendused, mis võimaldavad audiitoritel veelgi paremini kontrollida e-valimiste korrektsust ning samuti saab uue koodiga süsteemi kasutada ka muudeks hääletamistoiminguteks väljaspool riiklikke valimisi.
Valimisteenistus soovib jõuda aastaks 2021 valijate elektrooniliste nimekirjadeni, mille eesmärgiks on paberil valijate nimekirjast vaba valimisjaoskond ja mis võimaldaks astuda sammu hääletamissedeliga hääle andmise paindlikumaks muutmise suunas.
„Soomlased kasutavad seda juba aastaid ning nemad saavad anda hääle erinevates jaoskondades, Eesti liikumine samas suunas on mõistlik ja loogiline,“ ütles Tanel Talve.
Ta nimetas vajalikuks ka valimisteenistuse esimesi samme, mis tulevikus võimaldaksid e-hääle andmist ka nutiseadmetes, mis eeldab valimisteenistuse täiendavat rahastamist .
„e-Eesti toetusrühm nõustus, et kõigi nende arendustega peab edasi liikuma rahulikus tempos, tegema ära kõik turvaanalüüsid ja alles siis rakendama uusi võimalusi, mitte tehes seda kiirustades,“ lisas Tanel Talve.
e-valimiste eduloo hoidmiseks tegi riigikogu e-Eesti toetusrühm ettepaneku kõigi parlamendierakondade esimeestele uuesti ja üksmeelselt ühineda e-hääletuse hea tavaga (http://www.vvk.ee/e-haaletamine/e-haaletamise-hea-tava-3/).
„Meie kõigi eesmärk on rohkem demokraatiat, mis tähendab ka võimalikult paljude inimeste osalemist valimistel,“ ütles toetusrühma esimees Tanel Talve. Ta meenutas e-hääletuse hea tava punkti, et „valimiskampaania käigus ega pärast valimisi ei seata juhul, kui järgitakse e-hääletamise seadustatud protseduure, päevapoliitilistel kaalutlustel küsimuse alla e-hääletamist ja seega kogu valimiste legitiimsust“.