Sven Mikser kirjutas 29.11 Facebookis kolm nõuannet Kaja Kallasele:
Mitte et oleks minu asi konkurendile abikätt pakkuda, aga siiski….
…tahaksin anda kolm heatahtlikku nõuannet Reformierakonna juhile Kaja Kallasele.
Viimased paar nädalat väldanud valitsuskriisis on Reformierakond näinud oma peamise eesmärgina istuva peaministri ja valitsuse kujutamist nõrga ja teovõimetuna. Selle nõrkuse taustal pidanuks reformistide liider Kallas paistma kindlakäelise ja otsustavana. Aga ei paistnud. Kaja Kallas tõestas hoopis, et ei ole valmis valitsusjuhi vastutust täna või nähtavas tulevikus oma õlule võtma.
Läbikukkumine oli eriti kõnekas põhjusel, et ninali käidi mitte mõne valdkonnapoliitika tehnilise üksikküsimuse lahendamisel, vaid selges väärtusküsimuses.
Kallas ütles enne esmaspäevast parlamendiarutelu avalikult välja, milline otsus on tema arvates õige ja Eestile kasulik – ning andis samas teada, et tema juhitav erakond ei kavatse sellist otsust toetada. Ta eelistas teha mitte seda, mis oli tema enda sõnul õige ja Eesti huvides, vaid seda, mille abil lootis nõrgestada istuvat valitsust.
Kinnitades avalikult, et Eesti välispoliitilise kursi hoidmiseks tuleks ÜRO ränderaamistikku toetada, tegi Kallase erakond ettepaneku seda toetust väljendav lause eelnõust välja hääletada. Kui see katse läbi kukkus (vastu hääletas, muide, koosseisu enamus), siis lasi Kallas oma erakondlastel saalist üldse välja jalutada. See ei muutnud lõpptulemust ja avaldus võeti igati seaduspärasel viisil vastu. Kes lähtus selles protsessis väärtustest ja kes poliittehnoloogilistest kaalutlustest, seda saab igaüks ise otsustada. Nagu sedagi, kes oli lõpuks otsustusvõimeline ja kes otsustusvõimetu.
Töö – ka peaministritöö – tehnilised vilumused tulevad ikka praktika käigus. Aga moraalne kompass peab juba enne ametisse astumist paigas olema.
Kui koolilaps vastab valesti küsimusele, kui palju on viis pluss viis, siis on seda viga suhteliselt lihtne parandada. Kui aga valesti vastatakse näiteks küsimusele, kas kiusamine on õige või vale, siis on probleem palju tõsisem. Selle vea parandamiseks tuleb palju kaugemale tagasi minna ja sisuliselt otsast alustada. Nii paraku on.
Ja nüüd mu kolm nõuannet Kajale.
Kui tahad olla tõsiseltvõetav peaministrikandidaat, siis:
- 1. Ära ürita näidata teisi nõrgana, vaid tõesta, et oled ise tugev. Tugev aga paistad Sa siis, kui teedki vankumatult seda, mida pead moraalselt õigeks.
- Ära jookse vastutuse eest. Opositsiooniliidrile langeb haruharva sülle võimalus anda põhimõttelises küsimuses otsustav hääl. Kui jätad selle kasutamata, ei veena Sa kedagi, et oled päriselt valmis otsustama olukorras, kus sinu käes on täisvastutus riigi käekäigu eest.
- Kuula väärtusvalikutes oma südametunnistust, mitte Kristeni või Jürgeni nõuandeid.
Seotud lood: