Eile Tartumaal Jääaja Keskuses koos olnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna omavalitsusjuhid võtsid vastu avalduse, kus nad kutsuvad valitsust töötama välja lahendused, mis süvenevas energiakriisis pakuvad tuge ka omavalitsustele ja ettevõtetele. Omavalitsuste kõrgete elektrihindade meelevalda jätmine seab mitmel pool ohtu avalike teenuste osutamise ja inimeste heaolu.
Sotsiaaldemokraatidest omavalitsusjuhtide kinnitusel peab riik peab pakkuma kindlustunnet, et koolid, lasteaiad, raamatukogud, spordihooned, kultuurimajad ja hooldekodud tuleksid toime kiirelt tõusnud energiakuludega.
„Pööraselt kasvavad energiakulud mõjutavad rängalt ka omavalitsusi ja ettevõtteid. Iseäranis keerulisse seisu on sattunud elektri börsihinnast sõltuvad omavalitsused. Võrreldes aastataguse ajaga on kulutused elektrile suurenenud hüppeliselt, viimastel kuudel lausa kolm korda. Sügis- ja talvekuudel kasvavad energiakulud veelgi. Riik peab leidma lahenduse, et ei tekiks olukorda, kus ollakse sunnitud tõstma näiteks lasteaedade ja hooldekodude kohatasusid või jäävad kultuurimajade aknad pimedaks,“ seisab omavalitsuskogu avalduses.
„Kõrgustesse tõusnud elektri hinnad on viimas omavalitsusi ja ettevõtteid valikute ette, mis hakkavad mõjutama seadustes nõutud avalike teenuste osutamist ning inimeste heaolu. Riik peab energiakriisi lahendades pakkuma tuge nii inimestele, omavalitsustele kui ettevõtetele,“ tõdevad sotsiaaldemokraatidest valla- ja linnajuhid.
Nad teevad valitsusele eesotsas rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse, majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti ning riigihalduse minister Riina Solmaniga järgmised ettepanekud:
- laiendada elektrienergia universaalteenust kohalikele omavalitsustele, ettevõtetele ja kolmandale sektorile, et tagada teenused eeskätt lastele, peredele ja eakatele ning töökohad piirkondades;
- luua meetmed investeeringuteks, mis toetavad üleminekut taastuvatele energialahendustele (hoonete energiatõhusamaks muutmine, kaugkütte renoveerimine).
Setomaa vallavanema ja omavalitsuskogu esimehe Raul Kudre sõnul tekitavad elektri kallinemise kõrval omavalitsustele suurt peavalu ka kütte – gaasi, õli, pelleti – hinnatõusud. „Meie vallas kulub sel aastal küttele ja elektrile ligi 40 protsenti rohkem kui algselt planeeritud, aga näiteks Hiiumaa vallas kasvavad võrreldes 2021. aastaga kulud elektrile 70 protsenti. Kui sügis tuleb karm, siis need numbrid kerkivad veelgi,“ märkis Kudre.
„Oleme mures ka ettevõtjate pärast, keda hinnašokk on tabanud. Just ettevõtjatest ja nende hakkamasaamisest sõltuvad paljuski piirkondade töökohad ning inimeste toimetulek. Valitsus ei tohi ettevõtjaid unustada,“ lisas Kudre.