Sotsiaaldemokraadid toetavad põhiseaduse muutmist, mis säilitab kodakondsuseta isikute hääleõiguse vähemalt 2025. aasta valimistel

PiretValimisõigus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus otsustas 25. märtsi hilisõhtul toetada põhiseaduse muutmist, mis võtab Vene ja Valgevene kodanikelt kohalikel valimistel hääleõiguse, ent säilitab selle määratlemata kodakondsusega isikutele vähemalt neil valimistel.

“Sotsiaaldemokraadid toetavad jätkuvalt põhiseaduse muutmist, millega võetakse Vene ja Valgevene kodanikelt hääleõigus, ent säilitatakse see kodakondsuseta isikutele. Ei ole mõistlik käsitleda ühetaoliselt agressorriikide kodanikke ning kodakondsuseta inimesi, kelle ainus kodumaa on Eesti. Sellisel lähenemisel on algusest peale olnud nii juriidilised kui ka sisulised vastuargumendid,” kordas Läänemets.

Sotsiaaldemokraatide esimees selgitas, et riigikogu fraktsioon ei toeta viimasel hetkel esitatud muudatusettepanekuid, kuid hääletab põhiseaduse muutmise poolt, kui kohalikel valimistel säilib kodakondsuseta isikute hääleõigus vähemalt neil valimistel. “Praeguses geopoliitilises olukorras on põhjendatud, et Vene ja Valgevene kodanikud ei saaks juba sügisestel kohalikel valimistel hääletada ning see eeldab põhiseaduse kiirkorras muutmist,” märkis Läänemets.

Põhiseaduse muutmine aga ei lahenda sotsiaaldemokraatide hinnangul Eesti integratsioonipoliitika pikaajalisi puudujääke, mistõttu oodatakse uuelt valitsuselt konkreetseid samme eesti keele õppe võimaluste laiendamiseks ning inimeste igakülgseks toetamiseks Eesti kodakondsuse taotlemisel. “Uuringud kinnitavad määratlemata kodakondsusega isikute kõrget huvi Eesti kodakondsuse vastu, mistõttu tuleb meil jätkata jõupingutusi nii nende kui kolmandate riikide kodanike lõimimisel Eesti ühiskonda,” rõhutas Läänemets.