Raimond Kaljulaid: Yana Toom eksib – vene küsimusest ei kujune Tallinna valimistel mingit teemat

digiValimised

Mõned päevad tagasi tegi Keskerakonna poliitik Yana Toom avalduse, milles heitis Tallinna opositsioonierakondadele ette vene küsimuse tõstatamist kohalikel valimistel, kirjutab sotsiaaldemokraatide Tallinna linnapeakandidaat Raimond Kaljulaid Eesti Päevalehes.

Nn “vene kaardile” mängib ainult üks opositsioonierakond – marginaalse toetusega Isamaa. Sellest ei saa suurt küsimust eelseisvatel valimistel.

Et mingi küsimus oleks valimistel oluline, peab olema selles küsimuses polariseerumine erinevate poliitiliste jõudude vahel.

Varem pakkus Edgar Savisaare juhitud Keskerakond selget alternatiivi teistele erakondadele – eelkõige Andrus Ansipi juhitud Reformierakonnale. Näiteks: Ansipi peaministriks olemise ajal Eesti ja Venemaa Föderatsiooni vahel sisuliselt puudusid kõrgetasemelised kontaktid. President Toomas Hendrik Ilvesest ei ole selles kontekstis üldse mõtet rääkida.

Savisaar aga käis sageli Moskvas, andis seal loenguid ja kohtus inimestega, kes olid seotud Venemaa juhtkonnaga kõige kõrgemal tasemel ja sai selle eest Eesti ajakirjanduses palju sõimata. Iga kord, kui rongiga Moskvast tagasi tuli, oli vastas suur hulk ajakirjanikke.

Nüüd on Keskerakond ise valitsuses, neli aastat oli Keskerakonna esimees Jüri Ratas peaminister. Kas Eesti ja Venemaa Föderatsiooni suhetes muutus midagi paremaks? Kas Eesti poole retoorikas muutus midagi? Mitu kohtumist oli Ratasel näiteks Venemaa peaministri Mihhail Mišustiniga? Õige vastus: mitte ühtegi. Oli üks visiit Venemaale, kuid selle raames ei olnud mingeid ametlikke kohtumisi.

Venekeelsed koolid kaovad niikuinii

Võtame teise kohalikele vene inimestele üliolulise küsimuse – venekeelsete koolide tulevik.

Keskerakonna liidrite ja kõigi Riigikogu saadikute allkirjad on koalitsioonilepingul Reformierakonnaga, mis näeb mustvalgel ette ülemineku eestikeelsele haridusele. Kui keegi neist väidab, et ei ole sellisele asjale alla kirjutanud, siis valetab – või ei oska lugeda.

Haridus- ja peaminister on mõlemad kinnitanud, et reform tuleb ning see viiakse läbi hiljemalt aastaks 2035. Haridusministeeriumis töötab spetsiaalne töögrupp, mis valmistab üleminekut ette. Reformierakond ei pea Tallinnas võimule tulema, et selles valdkonnas mingeid muutuseid saavutada – need on Toompeal juba Keskerakonnaga kokku lepitud.

Või siis kodakondsuse küsimus. Viie aasta jooksul pole isegi esitatud eelnõu, mis annaks hallide passidega inimestele kodakondsuse. Isegi esimest sammu pole selles suunas astutud.

Tänane Keskerakond pole ammu enam Savisaare Keskerakond, kes tõesti proovis vene kogukonna huve esindada. Tänane Keskerakond esindab Keskerakonna poliitilise eliidi huve ja hoolitseb nende ametikohtade ja ametihüve eest. Kõik, see ongi kogu agenda.

Kõlvart on vaid Lasnamäel

Tallinna valimistel on kõik väga lihtne. Üks osa nendest inimestest, kes on aastakümneid hääletanud Keskerakonna poolt, valib hääletab ka sel korral Keskerakonna poolt. Eriti Lasnamäel, kus kandideerib Mihhail Kõlvart.

Kuid paljudes teistes linnaosades jääb üks osa varem Keskerakonda valinud inimesi valimistest kõrvale ning teine osa hääletab nüüd juba teiste erakondade poolt – sotsiaaldemokraatide, EKRE, Eesti 200 ja isegi Reformierakonna poolt.

Eriti noored venelased ei toeta enam nii palju Keskerakonda kui vanem põlvkond – nad usuvad sotsiaaldemokraatidesse ja Eesti 200-sse. Näiteks sotsiaaldemokraatide venekeelse ühenduse liikmeskond kasvab väga kiiresti. Nimekirjas on vene emakeelega kandidaate rohkem kui kunagi varem. See on loomulik. Ajad muutuvad.

Tallinna Linnavolikogus on 79 kohta, Keskerakond saab neist 33-37, mitte rohkem. Linnapea ära valimiseks ja linnaeelarve kinnitamiseks on vaja 40 poolthäält.

Edasine sõltub juba sellest, kuid erakonnad omavahel kokku lepivad. Olen öelnud, et siin ei tohiks mängida rolli see, kuidas on siiamaani üksteisesse suhtutud. Tallinnas peab olema adekvaatne linnavalitsus, mis saab hakkama kõige olulisemate küsimuste lahendamisega.

Linlaste päris huvid

Tallinlaste prioriteedid on kõigile hästi teada. Inimesed ootavad, et teed on korras ja bussid sõidavad, koolid ja lasteaiad on kodu lähedal ja kaasaegsed. Vajadusel peab saama arsti juurde, vajadusel sotsiaalteenuseid. Tähtis on turvalisus – praegu on kujunenud äärmuslik olukord kõnniteedel. Eriti eakaid inimesi häirivad väga seal suurel kiirusel sõitvad elektritõukerattad. Paneelmajade piirkondades on tõsised probleemid parkimisega.

Need tulevad munitsipaalvalimised ja traditsiooniline “vene kaart” ei mängi nendel valimistel enam mingit rolli.

Raimond Kaljulaid: Yana Toom eksib – vene küsimusest ei kujune Tallinna valimistel mingit teemat