Raimond Kaljulaid: sügisel tulevad inimesed tänavale kui riik hinnatõusude osas abi ei paku

digiUncategorized

Riigikogu asub täna arutama sotsiaaldemokraatide algatatud tulumaksuseaduse muudatusi, mis langetaksid kümnete tuhandete inimeste maksukoormust ning jätaksid keskmise palga teenijatele aastas sadu eurosid rohkem kätte. Sotsiaaldemokraadid on tulumaksureformi välja pakkunud muuhulgas ka selleks, et aidata inimestel kõrgete hindadega toime tulla. 

Maksusüsteemi remontiv eelnõu kehtestab kõigile kuni 2000 eurot kuus teenivatele inimestele 654 euro suuruse maksuvaba miinimumi ning muudab nn “maksuküüru” oluliselt laugemaks. Praegu nõuab riik kõrgema tulumaksu tasumist kõigilt neilt, kelle palk on üle 1200 euro, teiste seas ka õpetajatelt ja meditsiiniõdedelt.

„Valitsus ei ole lisaeelarvega ette näinud mitte ühtegi toimivat lahendust, et inimesed pööraselt kõrgete hinnatõusudega toime tuleksid. 50-eurone toetus on mõnitamine, see teeb ühes kuus toetuseks neli eurot ja 17 senti. Meie eelnõu aitaks seaduseks saades inimesi päriselt. Neid, kelle toimetulek on kõrge inflatsiooni tõttu halvenenud, on praegu tohutult ja rahulolematus võib sügiseks väljenduda väga teravates ühiskondlikes vastuoludes. Kui riik hinnatõusude osas abi ei paku, tulevad inimesed sügisel tänavale,“ märkis Raimond Kaljulaid.

Tema sõnul on maksusüsteemi reformist räägitud aastaid, kuid selle ärategemiseks pole astutud ühtegi tõsiseltvõetavat sammu. “Reformierakond unustas valitsusse saades oma lubaduse anda 500 eurone maksuvabastus kõigile, Keskerakond on aga loobunud astmelise tulumaksu ideest. Samas on hinnatõusu tempo meeletu. Olukord läheb veelgi hullemaks sügisel, mida 50 eurot ühekordse toetusena lastele ja pensionäridele kuidagi ei leevenda. Meie pakutud lahendus tähendaks näiteks keskmist palka teenivate õpetajate puhul seda, et neile jääb aastas ligi 1000 eurot rohkem kätte,“  märkis Kaljulai

Eelnõu tõstab ka tulumaksuvaba miinimumi. Sotsiaaldemokraadid tulevad viimase poole aasta jooksul juba kolmandat korda välja ettepanekuga viia maksuvaba miinimum 500 eurolt 654 euroni, et vähendada nii palgavaesust.

„Kahel korral on valitsuserakonnad leidnud, et alampalga saajalt tulumaksu küsimine on igati õiglane ning hääletanud selle vastu ja samas kurtnud meedias, et tööjõumaksud on ikka liiga suured ja neid tuleks langetada. Sõnad ja teod ei lähe kokku. Kolm on kohtu seadus. Võib-olla kolmandal katsel saavad ka valitsuspoliitikud aru, et maksureform on vältimatu,“ lausus Kaljulaid.