Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaidi sõnul lõi riigikogu esimees Henn Põlluaas täna pretsedendi, kui ta ei andnud saadikutele võimalusi esitada küsimusi istungi läbiviimise kohta ning surus jõuga läbi parlamendi päevakorra kinnitamise koalitsioonile sobival moel.
Mitu tundi kestnud vaidluses põhjendas Põlluaas oma käitumist riigikogu kodu- ja töökorra seadusele. Paraku oli tema käitumine istungit juhatades seadusega vastuolus, märkis Kaljulaid.
Riigikogu kodu- ja töökorra seadus annab saadikutele õiguse esitada proteste ning küsimusi istungi läbiviimise korra kohta, millest peab andma märku käega. Riigikogu esimees Henn Põlluaas otsustas minna päevakorra hääletuse juurde vaatamata sellele, et temalt soovis küsimusi esitada üle kümne saadiku nii opositsioonist kui koalitsioonist, kes olid sellest selgelt märku andnud. Sellest tekkis riigikogu liikmete ja esimehe vahel terav arutelu.
Kaljulaidi sõnul lõi Põlluaas väga ohtliku pretsedendi ning tema käitumine oli selgelt vastuolus seadusega.
“Seadus kohustab istungi juhatajat protestide või küsimuste korral nendega viivitamatult tegelema. Põlluaas püüdis esmalt väita, et saadikud ei andnud küsimustest märku – see ei vasta tõele. Seejärel püüdis Põlluaas väita, et seadus annab talle õiguse istungi juhatajana lõpetada küsimuste esitamine – sellist absoluutset õigust seadus talle aga ei anna. Põlluaas püüdis väita ka seda, et sõna “viivitamatult” tähendab “kuni seitsme päeva jooksul”, viidates kodu- ja töökorra seaduse kommentaaridele. Seal on aga selgelt öeldud, et viivitamatult tähendab seda, et vajadusel päevakorrapunkti arutelu katkestatakse ja nn protseduuriliste küsimustega tegeletakse esmajärjekorras,” ütles Kaljulaid.
Kaljulaidi hinnangul on Jüri Ratase juhitud Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon võtnud selgelt sihi autoritaarsema riigijuhtimise suunas.
“Ma ei earva, et riigikogu tööprotseduuride arutelust saab üks olulisemaid küsimusi Eesti ühiskonna jaoks, kuid usun, et kodanikele on oluline teada – Jüri Ratase juhitud koalitsiooni kõrged esindajad nihutavad Eestit samm-sammult autoritaarse riigikorra suunas. Ka eriolukorras on ju tehtud koalitsiooni soosivaid otsuseid ringhäälingunõukogus ja teistes nõukogudes ja mindud mööda riigikogust. Iga samm eraldivõetuna ei ole teab mis ohtlik, kuid vaadates pikaajalist trendi on olukord enam kui murettekitav,” ütles Kaljulaid.