Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluva Riigikogu liikme Raimond Kaljulaidi tellitud uuringust selgub, et suvel peetud maksudebatis on selgelt peale jäänud seisukoht, et maksukoormus peab langema või jääma samale tasemele. Maksude tõstmise poolt on kaduvväike osa Eesti inimestest.
Uuringutulemuste kohaselt on 44% Eesti inimestest seisukohal, et maksud on liiga kõrged ja neid peab langetama. Pea sama palju ehk 39% on inimesi, kes on seisukohal, et praegune maksukoormus on paras, pole põhjust makse tõsta ega ka langetada. Vaid 5% leiab, et maksukoormus on liiga madal ning makse peaks tõstma.
“Keskerakonna poolt jõuliselt välja pakutud ideed uute maksude kehtestamiseks ja maksukoormuse tõusuks, eelkõige siis hoolduskindlustuse kehtestamiseks ja kinnisvara maksustamiseks, on julged ettepanekud. Kuid neile on raske leida ühiskonnas laiapindset toetust. Vaid kaduvväike osa Eesti inimestest arvab, et maksude tõstmine on põhjendatud ja sellest tulenevalt on väga raske saada maksutõusudele ning uute maksude kehtestamiseks valimistel mandaati,” kommenteeris tulemusi Raimond Kaljulaid.
Uuringust selgub, et mitte-eestlaste seas on kõige rohkem neid, kelle meelest on maksud liiga kõrged ning neid peab langetama. Eestlaste seas on enim neid, kelle meelest maksukoormus on paras ning makse ei peaks tõstma ega langetama.
Mitte ühegi Eesti erakonna tänaste toetajate seas ei ole arvestataval määral inimesi, kes soovivad näha tulevikus maksukoormuse tõusu.
“Maksuküsimuses on selgelt näha, kuidas tänased Eesti erakonnad jagunevad kahte leeri. Keskerakonna ja EKRE valijate seas on enim neid inimesi, kelle meelest on maksukoormus liiga kõrge ja makse peab langetama. Eriti pooldavad maksude alandamist EKRE valijad. Samal ajal kui Reformierakonna, Isamaa, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Eesti 200 valijate seas on rohkem neid inimesi, kelle meelest on praegune maksukoormus paras ning makse pole vaja tõsta ega ka mitte langetada,” lisas Kaljulaid.
Tugev on seos ka inimeste maksudesse suhtumise ja sissetuleku suuruse vahel. Kuni 1000-eurose sissetulekuga inimesed pooldavad pigem maksude langetamist. Üle 1000-eurose sissetulekuga inimeste seas on aga rohkem neid, kes arvavad, et maksukoormus on paras ja võiks jääda samaks. Maksude tõstmist toetavad kõige enam inimesed, kelle sissetulek on üle 1500 euro.
“Maksutõusud ei ole kuigi populaarsed kusagil maailmas, kuigi Põhjamaades on kindlasti palju inimesi, kes hindavad seda, mida nad kõrgemate maksude eest vastu saavad. Eks Eesti probleem on ka see, et pole usku, et täiendav maksutulu jõuab päriselt sinna, kuhu vaja – õpetajani, kes on klassi ees, tänaval patrulliva politseiniku või inimestele appi tõttava päästjani. Nähakse, et sageli kaovad täiendavad eelarvevahendid nagu vesi liiva sisse kuskil ministeeriumide ja lõputute sihtasutuste tasemel ning eesliinini lihtsalt ei jõua ning paremaid teenuseid kaasa ei too,” selgitas Kaljulaid.