Olen nõus, et praeguses kriisiolukorras on igasugune poliitiline kraaklemine kohatu. Samal ajal peab opositsioon tegema oma tööd ning osa sellest tööst on juhtida tähelepanu valitsuse tehtavatele vigadele. Seda tuleb mõistagi teha konstruktiivselt, kuid keegi peab valitsuse töö üle järelvalvet teostama. Riigikogu koalitsioonierakonnad seda ju ei tee, kirjutab riigikogu liige, sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid Õhtulehes.
Kas valitsuse ja peaministri reageerimises kriisiolukorrale on tehtud vigu? Jah, vigu on tehtud. Koolide sulgemine, ürituste ära jätmine, oleks tulnud otsustada vähemalt nädal aega tagasi, mis oleks andnud ühiskonnale kohanemiseks palju rohkem aega ja vähendanud ühiskonnas puhkenud paanikat.
Hanerasvaerakonnast paanikaosakonnaks
Probleem on minu arvates suuresti selles, et korraga on kaks või isegi kolm kriisi. Esiteks, konkreetselt uue viirushaiguse levikuga seotud kriis, mis on seotud rahva tervisega. Teiseks, sellest tulenev majanduslik kahju ning võimalik majanduskriis. Kolmandaks, ühiskonnas valitsev segadus ja paanikameeleolud, mille ilmekaks näiteks on tühjaks ostetud poeletid.
Valitsuse ees oleva väljakutse keerukus seisneb selles, et kõigi nende kolme kriisiga tulebki tõhusalt tegeleda üheaegselt ja hakkama saada. Kas praegune valitsus on selleks võimeline? Mina küll ei usu.
Kõige suurem viga on minu arvates tehtud kommunikatsioonis. Algusest peale oleks pidanud kriisiolukorra osas peamiseks kõneisikuks olema peaminister, mitte avalikkusele suuresti tundmatu ning jõuetu sotsiaalminister Tanel Kiik, kes sobib pigem sotsiaalministeeriumi analüütiku kui juhi rolli.
Teiseks, on selle nädala jooksul valitsuse sõnumid olnud ebamäärased, ebaselged ja vasturääkivad. EKRE poliitikud Mart ja Martin Helme on pidanud vajalikuks mõista anda, et pooldavad märksa karmimaid piiranguid kui teised valitsuskoalitsiooni erakonnad ja sellega valitsuse ühtse positsiooni juba eos lõhkunud.
Kusjuures peadpööritav, kuidas vaid mõni nädal tagasi viirust naeruvääristanud hanerasvaerakonnast on saanud üleöö piiride sulgemist ja nakatanute isoleerimist nõudev paanikaosakond. Mis lihtsalt tõestab veel kord, et EKRE populistide kaasamine valitsusse oli väga rumal ja lühinägelik otsus.
Peaministri neljapäevane avaldus Riigikogu ees oli absoluutselt arusaamatu ja sisutu. Kogu Eesti ootas valitsusjuhilt vastust küsimusele „mis nüüd saab“. Seda ei tulnud.
Alles reedeks, kui haigusjuhtide arv oli jõudnud kõvasti suureneda, suudeti tegelikult edasi liikuda konkreetsete otsuste ja sõnumitega. Nädal aega maha visatud aega.
Teovõimelised omavalitsused
Samas ma olen üllatunud, et rapsiv juhtimine tuleb ootamatult. Kas sellel valitsusel on võimekus pakkuda rahulikku, kindlameelset ning asjatundlikku riigijuhtimist? Igal juhul on nad viimased üheksa kuud seda Eesti rahva eest väga hästi varjanud!
Valitsusjuhi käitumine ja sõnumid erinevates kriisides – PPA peadirektori vallandamiskatse, maaeluministeeriumi kantsleri arusaamatu vallandamine, Soome peaministri solvamine jne – on olnud kahetsusväärselt vasturääkivad ja ebaselged.
Mina küll ei imesta, et sama valitsus ja peaminister ka praeguses kriisis ei ole suutnud hoida ühte joont ning inimeste hirme maandada. Kui meil oleks normaalne valitsus, oleks asjad teisiti.
Heaks näiteks selle kohta on Tallinna ja Tartu linnade väga erinev võimekus omavalitsuse tasemel kriisiga toime tulla. Tartus on võetud ise initsiatiiv, langetatud otsuseid, antud üheselt mõistetavaid seisukohti. Tallinnas süüdistati mind esmaspäeval paanika õhutamises, kui kutsusin üles koole kaugõppele viima ning üritustest loobuma. Mis siis, et üritusi mitte korraldama ning olemasolevaid tühistama kutsus üles ka linna enda terviseameti juhataja ning koolid ongi esmaspäevast suletud.
Nädala keskel jõudis Mihhail Kõlvart ka avalikult vinguda, kuidas tema juhitud linnavalitsus ei saa midagi teha, sest riik ei anna selleks võimalust. Üle Eesti on oma peaga mõtlevad ja teovõimelised omavalitsused tõestanud nädala jooksul täpselt vastupidist – suudavad ja oskavad küll.
Tahaks loota, et kõik – kaasa arvatud vabariigi valitsus ja Tallinna linnavalitsus – võtavad algaval nädalal end kokku ja näitavad, et on suutelised paremaks. Õnneks on Eesti inimesed väga nutikad ja kohanemisvõimelised ja tulevad selle kriisiga toime ka nõrga valitsuse kiuste.
Raimond Kaljulaid: Eesti rahvas tuleb kriisiga toime nõrga valitsuse kiuste