Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Priit Lomp kinnitas täna riigikogus, et sotsiaaldemokraadid on jätkuvalt seisukohal, et Eestis ei ole tuumaenergia kasutuselevõtt hädavajalik.
“Nagu varasemad debatid, nii ei suutnud ka riiklikult tähtsa küsimuse formaadis peetud arutelu meid tuumajaama vajalikkuses veenda,” ütles Lomp. “Me küsime jätkuvalt ka kriitilisi küsimusi – eelkõige küsimust, kas tuumaenergia on Eesti jaoks vältimatult vajalik või saaks ka ilma.”
Sotsiaaldemokraatide arvamust toetas oma ettekandes Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskuse juhataja Lauri Tammiste, kelle sõnul ei ole möödapääsmatut vajadust teha Eestist tuumariik, tõdes Lomp. Seda kinnitab tema sõnul ka Rohetiigri energia teekaart, mille loonud ettevõtjad ja eksperdid ei näe tuumajaama jaoks tulevasel energiaturul kohta.
Tuumajaama rajamise ühe nõrga küljena tõi Lomp välja selle, et tegu oleks kalli ja samas riskantse projektiga, mis nõuab riigi panust. “Investeerimispangad on pannud tuumajaamad oma prioriteetide nimekirja lõppu. Üleval on risk, et riik teeb oma kulud, maksab kinni erinevad uuringuid, nagu tänaseks on ka juba tehtud, ning lõpuks jaama ikkagi ei tule,” selgitas ta.
“Nõustun, et tehnoloogiad arenevad kiiresti. Kindlasti ka tuumajäätmete küsimuses, aga veel hoogsamalt arenevad lahendused taastuvenergia, salvestuste ja kindlamate ühenduste vallas, mis on veel väga kaugel oma tehnoloogilise kõrghetke saavutamisest,” rääkis Lomp. “Ja kas marginaalse energiadefitsiidi pärast, kus juba töös olevate energeetikaplaanide rakendamisel jääb meil elektrienergiat puudu umbes viiel protsendil tundidest, peab Eestisse ehitama täna tuumajaama või saab ühiskondlikus vaates soodsamate lahendustega?”