Piret Hartman: Regionaalpoliitikas on haridusel oluline roll

PiretRegionaalpoliitika

Haridus on oluline osa regionaalpoliitikast. Usun, et keegi ei soovi vastu vaielda, kui ütlen, et kooli ülesanne  ei seisne ainult hariduse andmises. Eriti selgelt tuleb see esile väiksemates kohtades, kus nii kooli avamine kui ka  sulgemine mõjutab olulisel määral kogukonna elu. Seega vajab iga muudatus põhjalikku kaalumist ja kogukonnaga arutamist.

Suuremõisas asuva Hiiumaa Ametikooli aianduserialade kaotamise plaaniga seoses toimub kogukonnas aktiivne arutelu, kuid teema on tegelikult palju laiem ja puudutab paljusid väiksemaid piirkondi üle Eesti. Suuremõisa koolihoone koos imekauni mõisapargiga on  lisaks haridusasutusele ka väärikas kultuurilooline maamärk, mis on üheks Hiiumaa kultuuri- ja turismi tõmbekeskuseks. Seega ei saa Hiiumaa Ametikooliga seotud aruteludes vaadata vaid hariduslikku aspekti. Kooli võimalik sulgemine tähendaks kogukonnale ja saarele kaotust mitmel tasandil.

Üheks Suuremõisa aianduse õppekava sulgemise argumendiks on, et ametikoolis on hiidlasi vähe  ning aianduse erialal toimub nn ülekoolitamine, OSKA Kutsekoja andmetel lausa 1470 protsenti. See tähendab, et aiandusspetsialiste koolitatakse rohkem, kui on reaalselt tööturul vajadus. Üheks lahenduseks on ka täiskasvanuõppe tasuliseks muutmine. Leian, et nn hobiharidust ei peagi riik tasuta pakkuma. Kui inimene soovib õppida isiklikust huvist ning ei plaani antud erialal professionaalset karjääri, siis võib ta selle eest ka maksta. Me tõepoolest ei pea riigi kulul koolitama täiskasvanuid, kes õpitud eriala tööturul ei rakenda. Tasuline õpe kindlasti ei kata kõiki kulusid, kuid on oluline abi, et ka õpivõimalused väiksemates piirkondades säiliksid.

Me võime nimetada Hiiumaa Ametikooli kasvandikke hobiõppijateks või haridusturistideks, kuid see ei vähenda asjaolu, et nad toovad saarele inimesi, kes vajavad ööbimiskohta, süüa, külastavad teisi ettevõtteid ja tarbivad kohalikku toodangut. Seega on koolil väga suur regionaalpoliitiline mõju, millega otsuste tegemisel arvestada. Mõistan haridusministeeriumi vajadust koolivõrku tõhustada kulude kokkuhoiuks, kuid maapiirkondades elu hoidmise ning edendamise eest peavad vastutuse võtma kõik valdkonnad meie valitsuses.

Käisin hiljuti Saaremaal, kus räägiti muutustest, mille tõi kaasa Kuressaare Kolledži ühe eriala sulgemine mõned aastad tagasi. Olukord pole otseselt võrreldav, küll aga andis aimu, millise tagajärje toob näiliselt väike, kaugelt ja paberilt tehtud muudatus kohapealsele kogukonnale, üüriturule, ettevõtlusele jm

Kuna hiidlased on kõva häälega märku andnud, et nende jaoks on aiandusõpe siiski oluline, on haridusministeerium teinud ettepaneku avada Hiiumaal Räpina aianduskooli õpperühm, kuid asukohaga hoopis Kärdlas. See kindlasti on õige samm, et ametikool ei hääbuks, kuid ei lahenda Suuremõisa lossi probleemi.

Suuremõisa lossi ülalpidamine on loomulikult kulukas, praegune investeerimisvajadus on haridusministeeriumi hinnangul ca 12 miljonit eurot ning sellises mahus investeering ei tundugi asjakohane. Kuid võibolla on võimalik kokku leppida pikemaajalisem investeeringuplaan ning jagada see jõukohasteks sammudeks. Kogukonnale olulise maamärgi hoidmisse peaks panustama ka piirkond ise. Siinkohal on oluline koos riigi, omavalitsuste, kohalike ettevõtjate ja kogukonnaga jagada ära rollid ja vastutus ning  mõelda üheskoos välja lahendused, mis aitavad säilitada ja arendada mõisahoone väärtust Hiiumaa kultuuri- ja turismiobjektina. Ma olen kindel, et üheskoos ja ühise tahtmise, eesmärgi ja sihikindlusega on võimalik palju saavutada.

ARVAMUS | Regionaalpoliitikas on haridusel oluline roll