Riigikogus tuleb täna esimesele lugemisele sotsiaaldemokraatide algatatudkodakondsuse seaduse eelnõu, mille eesmärk on tagada, et Eestis sündinud ja siin elavad lapsed kasvaksid ka tegelikkuses üles Eesti kodanikena.
Sotsiaaldemokraatide eelnõu parandab ära 17. veebruaril jõusse astunud suure vea, mis pakub lastele Eesti kodakondsust vaid näiliselt. „Valitsuse esitatud seadusemuudatused, mis justkui lubavad Eestis elavatel lastel ilma eksamiteta kodanikeks saada, on kehtinud enam kui kolm kuud. Selle aja jooksul on esitatud 9 taotlust – kaks Ukraina kodanikelt ja seitse Venemaa kodanikelt. Kuna Venemaa kodanikest lastele, keda on kolmanda riigi kodanikest valdav enamik, valitsus Eesti kodakondsust sisuliselt ei luba, saab tegelikult jõustunud muudatuse tulemusena kodanikeks vaid kaks last,“ selgitas Jevgeni Ossinovski.
Ossinovski sõnul juhtisid sotsiaaldemokraadid eelmisest sügisest alates tähelepanu sellele, et valitsuse pakutud lahendus narrib inimesi, kuna ta sisaldab ebaõiglaseid ja täitmatuid kodakondsuse saamise tingimusi. Valitsusliit läks aga võltskodaniku staatuse loomisega tuimalt lõpuni ning nüüd on inetu olukord päriselt realiseerunud, lisas ta.
Sotsiaaldemokraatide eelnõu kaotab ära kuni 18-aasta pikkuse „kafkaliku“ ooteperiood, kus lapsena Eesti kodakondsust taotlenud isik saab kodanikuks alles täisealiseks saades, mil tal õnnestub loobuda Vene Föderatsiooni kodakondsusest. Nimelt ei luba Venemaa seadused ei lapsi kodakondsusest vabastada, mistõttu tuleb oodata seni, kuni nad jõuavad täisikka.
„Jõustunud valitsuse muudatusi presenteeriti kui Keskerakonna suurt vastutulekut venekeelsele valijale. Tegelikult jäid tsentristid ikka rahvuskonservatiivse teerulli alla, mille tulemuseks on venekeelseid inimesi mõnitav võltskodakondsuse staatus, mitte tegelik kodakondsusetuse probleemi lahendus,“ rõhutas Ossinovski.