Riigikogu õiguskomisjon kogunes avalikule istungile, et saada ülevaade kiirlaenuturu olukorrast ja arutada võimalikke seadusemuudatusi.
Murele heitis sel sügisel valgust Delfi Meedia uuriva toimetuse artiklisari „Võla võim“, kus paljastusid nii laenuhaide hirmsad meetodid kui ka seaduste nõrkus. Õiguskomisjon arutas eile võimalikke kiirlaenuturgu mõjutavaid seadusemuudatusi. Kuigi arutada on veel palju, otsustati, et prioriteediks on järelevalve laenuandjate üle ja vastutustundliku laenuandmise põhimõtete järgimine.
Õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhof ütles, et pärast tänast istungit jääb edaspidiseks arutada veel hulk küsimusi ja ettepanekuid. Siiski jõuti komisjonis konsensusele, et inkassofirmad jm laenuandjad vajavad järelevalvet. „Neil ei ole täna mingisuguseid kohustusi. Neil ei pea olema tegevusluba ja nende puhul ei kehti mitte mingisugused seadused,“ selgitas Pikhof. Ta lisas, et inkassofirmadele on kavas kehtestada tegevusloa saamise kohustus ja firmad võetakse riikliku järelevalve alla. Pikhof ütles, et istungil arutati, et järelevalveasutus võiks olla finantsinspektsioon.
Õiguskomisjoni istungil peeti oluliseks ka vastutustundliku laenuandmise põhimõtete järgimist. Pikhof sõnas, et mittepankade puhul sageli neid põhimõtteid ei järgita. „Sageli on nii, et inimene on juba viivitanud oma tagasimaksetega, aga talle pakutakse uut laenu ja järelevalve selle üle on ka puudulik.“
Lisapiirang reklaamidele
Pikhofi sõnul on veel oodata lisapiiranguid kiirlaenu reklaamidele, paljudes kohtades puuduva võlanõustamise teenuse kättesaadavuse suurendamist ja põhjalikumaid seadusi kiirlaenuturule. Kuigi kõiki ettepanekuid, mis rahandusministeeriumi tellitud uuringust välja tulid, ei jõua komisjoni selle koosseisuga ära teha, hoiab õiguskomisjon ministeeriumitel kätt pulsil, et prioriteetsemad eelnõud valmis saaksid. „Kõige olulisem on, et oleks järelevalve ja järgitaks vastutustundliku laenuandmise põhimõtteid,“ lausus Pikhof. Tema sõnul peeti õiguskomisjoni istungil oluliseks ka vastutustundliku laenuandmise põhimõtete järgimist.