Indrek Saar oma kõnes sotsiaaldemokraatide volikogul: Kõik väärivad armastust

Kirill KlausAbieluvõrdsus

Sotsiaaldemokraadid kujundavad tänasel erakorralisel elektroonilisel volikogul seisukoha abieluvõrdsuse teemal. Avakõne pidas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar. Edastatud kõne täies
mahus.

Indrek Saar oma kõnes sotsiaaldemokraatide volikogul: Kõik väärivad armastust

Head erakonnakaaslased, külalised, sõbrad

Empaatiavõime, oskus asetada end teise inimese rolli, näha läbi tema silmade on imeline oskus. Mõni võib ehk isegi öelda, et see on anne. Siiski ei tähenda see, et see oleks justkui midagi, mis kas on sulle emapiimaga kaasa antud või mitte. See on oskus, mis on arendatav ja see on võime, mille võib kaotada. Kindlasti oleme kõik enda ümber täheldanud paljusid inimesi, kes aastatega, elukogemuse lisandudes muutuvad mõistvamaks. Selliseid sümpaatseid pereliikmeid, töökaaslasi, naabreid, vahel endiseid punkareid, tihti vanaemasid ja vanavanaisasid, kellega koos on alati soe ja turvaline. Kes ei tänita, vaid kuulavad sind tähelepanelikult ja kellel on häid nõuandeid, kui märkad küsida. Kellel jagub alati armastust nii sõnas kui teos.

Muidugi on ka neid, kelle elu on kurjaks teinud. Vahel lihtsalt läheb nii ja vahel ei ole see sugugi mitte inimese enda valik, sest elu ongi tema vastu ebaõiglane olnud. Ja vahel oleme me kasvanud keskkonnas, kus on olnud keeruline mõista, et elus on palju värve, sest mõni neist on peitu pandud. Minu lapsepõlves oli ka nii. Mustvalged olid fotod ja maailm. Värviline paistis elu Läänes, vabas maailmas: Soome televisioonis, sugulaste saadetud perepiltidel ja Burdas. Õnneks enam ammu ei ole, aga oli pikka aega. Väga suure osa minu vanemate ja vanavanemate elust. Aga me ei tahtnud, et see nii oleks, me tahtsime olla vabad ja vabaks me riigina saime. Me ei taha, et see jälle nii oleks.

Valitsuses on poliitiline jõud, mis surub meid tagasi sellesse must-valgesse pildialbumisse. Me ei taha, et me ennast ise taas mentaalselt okupeeriksime, oma empaatiavõime ja õiglustunde peitu paneksime. Me ei taha taas mustvalget maailmapilti, sest see on üheülbaline, ebaõiglust tekitav ja tegelikult ka neetult igav. Me oleme seda kogenud ja me teame, et see ei ole enam kunagi meie valik. Ärme lase seda endale peale suruda. Selleks tuleb öelda selge ja kõlava häälega välja, et me ei lase oma riiki tagasi lohistada aega, kus inimõigused ei kehtinud, demokraatia oli sõnakõlks ja armastuse ainus lubatud eesmärk oli toota riigile tööjõudu ning palavat armastust oli lubatud tunda vaid kodumaa ja partei vastu.

Me hoolime oma inimestest ja me tahame, et kõigil oleks võimalus olla õnnelik. Et kõigil oleks võimalik armastada ja olla armastatud ilma, et nad peaksid kogema ühiskondlikku hukkamõistu ja tagakiusamist. Et hoolimata sinu seksuaalsest sättumusest saaksid sa valida just sellise juriidilise vormi oma suhete korraldamiseks nagu sulle parim tundub. Et kõigil, kes soovivad, oleks võimalus abielluda. Õigus abielluda ja luua perekond on inimõigus.

Selleks, et meie algatus ei piirduks üksnes paari kõlava deklaratsiooniga, vaid tooks kaasa tegelikud muutused, peame saavutama veelgi laialdasema ühiskondliku mõistmise. Uuringute kohaselt on täna valmis abieluvõrdsuse põhimõttele toetust väljendama umbkaudu 40 protsenti Eesti inimestest ja toetajate hulk on viimastel aastatel kogu aeg kasvanud. Seepärast olen veendunud, et meie potentsiaalseid liitlasi selle eesmärgi poole liikumisel on tunduvalt rohkem. Seetõttu on oluline, kuidas me räägime inimestega, kes hetkel veel kõhklevad või kes ennast LGBT+-õiguste teemasid arutades ebakindlalt või ebamugavalt tunnevad. Me ei tohi neid hukka mõista, häbistada ega naeruvääristada. Me ei tohi muutuda oma poliitiliste vastaste sarnaseks. Me peame kannatlikult, ausalt ja argumenteeritult selgitama, miks võrdsed õigused on kogu ühiskonnale olulised ja miks samast soost paaride õigus abielluda ei kahjusta kellegi olemasolevaid õigusi ega perekonnaõnne. Nii jõuame ühiskonnas järjest suurema toetuseni võrdsete õiguste tagamisel – seda kinnitab muu maailma praktika ja uuringud. Diskussioon ühiskonnas aitab mõistmisel kiiresti kasvada.

Lugupidav, demokraatia reegleid austav arutelu aitab ühiskonnal areneda. Aga me teame, et meil on Eestis olemas poliitiline jõud, kelle juhid vahendeid ei vali, sõites süsteemselt üle õigusriigist, demokraatliku ühiskonna kultuurist ja kokkulepetest. Me peame olema ülimalt tähelepanelikud, et mitte anda järele kiusatusele vastata samaga. Ka siis, kui see tundub esmapilgul lihtne ja efektiivne tee eesmärgi suunas.

Ma tean, et mõnedki meist oleksid soovinud minult, kui erakonna esimehelt juba nädala alguses lubadust erakonnana toetada abieluvõrdsust. Ma mõistan seda soovi igati. See on ju ka minu soov, sest see on ka minu sügav veendumus, paljude mulle väga armsate ja oluliste inimeste seisukoht. Ometi ei tohi me kunagi unustada, et demokraatlikes organisatsioonides on kirjutatud ja ka kirjutamata reeglid, mida ei tohi hüljata ka siis, kui tundub, et see oleks parasjagu kasulik. Neid reegleid tuleb austada igas olukorras, sest muidu kaob vastastikune usaldus ja ilma usalduseta ei ole me midagi.

Meie ees olev missioon nõuab meilt meelekindlust ja sisemist veendumust kogu organisatsioonis. Ei ole sugugi lihtne tõrjuda tagasi äärmuskonservatiivide soovi inimõigusi piirata, eriti olukorras, kus ka peapiiskop on lasknud ennast- loodetavasti pahaaimamatult- vedada teele, mis meid ühiskonnana katki rebida ähvardab. Seepärast peab meie enda armas erakond olema võimalikult veendunud, et me ajame õiget asja. Siis on meeskonnatöö. Siis oleme me tugevad. Aitäh kõigile piirkonnajuhtidele ja meie aktiivsetele inimestele üle Eesti, kes on sellel teemal aktiivselt kaasa mõelnud, selgitanud, ühisosa otsinud!

Kasutan võimalust ja tänan Noori Sotsiaaldemokraate nende selge seisukoha eest abieluvõrdsuse küsimuses. Nii nagu te näitasite erakonnale sajandi alguses eeskuju, et võtta tagasi meie maailmavaateline nimi- Sotsiaaldemokraadid- nii olete te ka nüüd meile julgelt teed näidanud. Erakonnal on aeg järgida noorte eeskuju. Samuti tunnustan Roheliste erakonda abieluvõrdsuse algatuse eest, mis on mobiliseerinud sedavõrd palju inimesi tänase valitsuse ja selle poolt aetava vaenu õhutava poliitika vastu. Tean, et selle algatusega on juba liitunud ka arvukalt sotsiaaldemokraatide liikmeid. Loodan, et jõuame täna otsusele, mis annab ka mulle selle võimaluse.

Nii nagu otsustasime meie eelmisel volikogul, on meie kohustus hoida ära kavandatav vihareferendum. Kui valitsusliidul siiski õnnestub see läbi suruda, kutsume üles kõiki Eestimaa inimesi ütlema sellel referendumil selge ei meie inimeste õiguste piiramisele ja ajas tagasi pöördumisele. Mul on hea meel, et meil on ühiskonnas üha enam liitlasi.

Sotsiaaldemokraadid on alati seisnud võrdsete õiguste eest. Nüüd on aeg astuda järgmine samm ja toetada kõigi õigust abielluda. Me kõik väärime armastust ja võimalust armastatud inimesega perekond luua.