Natalie Mets: ööklubide asemel pannakse pidu korterites ja kontorites, seal levib viirus veel ohtlikumalt

digiKultuur

Öösel toimuvad peod on sama palju kultuur kui enne seda kellaaega toimuvad sündmused, kirjutab sotsiaaldemokraat Natalie Mets Eesti Päevalehes.Eesti ühiskonnas on momendil täielikult kinni vaid ühte tüüpi meelelahutusettevõtted ja nendeks on ööklubid. Alates koroonakriisi algusest on ööklubide omanikud pidanud oma eksistentsi eest võitlema, kehtivate regulatsioonide kohta infot ise kokku nuiama ning lõputult ümber organiseeruma. Reaalsus on see, et valgust tunneli lõpus ei ole ning valdkonna esindajad ütlevad, et nii raske kui praegu, ei ole neil kogu selle perioodi jooksul varem olnud.

25.novembril teatas peaminister Kaja Kallas, et kollasele riskitasemele jõudes saab meelelahutusürituste jaoks kaotada kell 23.00 sulgemise nõude. Klubide omanikud ja promootorid hakkasid plaane tegema ning julgesid mõelda aastavahetuse pidude korraldamisest.
Siis tuli uus viirusetüvi ning selle plaani heitis valitsus peast. See on täiesti arusaadav ning ilmselt ei ole ka väga palju neid klubiomanikke, kes vaidleks vastu eesmärgile hoida nakatumine võimalikult madal, kuid taaskord on probleem suhtumises ja kommunikatsioonis.

Palju on kuulda olnud ka seda, et ettevõtjatele on omane kohanemine ning ka ööklubid peaksid leidma viise, kuidas uues olukorras tegevust jätkata. Katsetusi päevaste pidude ja erinevate koostööde kujul on ka proovitud, kuid on palju põhjuseid, miks teatud tüüpi meelelahutus sobib kõige paremini toimuma just öösel.

Oleks siis, et pidusid tõesti praegu ei peetaks ning kõik inimesed pärast 23 koju suunduksid. Peod toimuvad korterites, kontorites ja rendipindadel salaja ning need on nii viiruse kui ka üldise turvalisuse perspektiivist palju ohtlikumad. Ning see on ka põhjus, miks valitsus ei tohi öisel ajal kvaliteetset meelelahutust pakkuvate ettevõtete rahalisest toetamisest loobuda.

Kui sellised ööklubid, kellel on kogemusi turvalise keskkonna loomisega, lähevad pankrotti, on politseil ja valitsusel tervisekriisi möödudes palju rohkem probleeme, millega tegeleda. Näiteks viinataksod, alkoholi liigtarvitavad alaealised, suurenenud lähisuhtevägivald või narkootikumide manustamine ebaturvalises keskkonnas. Viimast tõestab see, et novembris suri Eestis kaks noort inimest pärast narkootikumide tarvitamist.

Võimalik, et need surmad põhjustas mürgiste lisaainetega MDMA. Internetis levib ka video, kus juba üle tarvitanud noorukile lükatase nina alla järgmine annus, mis osutus surmavaks. Ööklubis on kohapeal olemas meeskond, kelle poole saab sellises olukorras koheselt pöörduda ning abi kutsuda.

Klubiomanikel ning promootoritel on kogemust ja kompetentsi märgata igasugust kahtlast tegevust, sellele reageerida ning koostöös korrakaitsega ära hoida kõige hullem. Öösel toimuvad kultuurisündmused, peod, kontserdid ja festivalid on sama palju kultuur kui enne seda kellaaega toimuvad sündmused.

Ööelu on oluline osa kultuurist ja vajab samasugust toetust ja tuge, kui päevasel ajal toimuv. Vähim, mida valitsus teha saab on eraldada öisele meelelahutusele rahalist toetust, et ettevõtjad saaksid veel ühe koroona talve üle elada. Teine variant on vaadata teiste riikide näiteid ning näiteks sarnaselt Saksamaale tagada kiirtestimise võimalus kõikidele klubikülastajatele.

Natalie Mets: ööklubide asemel pannakse pidu korterites ja kontorites, seal levib viirus veel ohtlikumalt