Natalie Mets: ööelu kestku, kuid lällavad noored kadugu

digiArvamus

Sattusin mõned nädalavahetused tagasi öösel Põhja-Tallinnasse Telliskivi piirkonda ja ausalt öeldes oli seal toimuv päris rõve, kirjutab sotsiaaldemokraatide Tallinna öölinnapeakandidaat Natalie Mets EPLi arvamusloos.

Oli inimesi, kes nautisid viisakalt esimesi sooje öid ja piirangute kadumist, aga oli ka väga purjus inimesi, kes röökisid, laaberdasid, oksendasid ja norisid üksteisega tüli. Kvaliteetse ööeluga oli sel vähe pistmist.

Selle kontrolli alt väljunud läbu pärast kannatavad väga paljud – läheduses elavad ja öösel mürast häiritud inimesed; hommikul klaasikildude ja okseloikude vahel kärudega manööverdavad emad (ja kõik teised liikujad); arendajad, kes on aastaid investeerinud aega ja raha, et luua mitmekesise kultuurieluga piirkonnad ja ka lühinägelikud ettevõtjad, kes praegu teenivad hea raha, aga muudavad keerulisemaks oma lobitöö tulevikus. Ja ma olen suhteliselt kindel, et tegelikult kannatavad ka pidulised, kelle järgmine päev on raisus ja pangakontol ilmselt vähem raha, kui nad tahaksid.

Mis puudutab konkreetselt viimase mõne nädala jooksul Põhja-Tallinnas toimunut, siis kõige suurem probleem on Telliskivi Loomelinnakus, Telliskivi Kvartalis, Balti Jaama Turu alal ning Noblessneris enda alkoholi tarbivad inimesed, kellest väga paljud on alaealised.

Pikemas perspektiivis tuleb tegeleda Eesti inimeste liigse alkoholi tarbimisega ja sellega, miks ja kuidas on võimalik alaealistel segamatult avalikult juua.

Aga praegu tuleb linnal ja ettevõtetel teha politseiga varasemast suuremat koostööd ja jõuda olukorrani, kus politsei on populaarsetes ajaveetmise kohtades kogu aeg ja piisavalt paljude ametnikega, kes valesti käitujaid korrale kutsuvad ja vajadusel trahvivad. Turvatöötajad ei ole sellises olukorras piisav lahendus, sest see, kui nemad purjus inimese koju saadavad, ei tähenda, et see inimene tegelikult ka koju läheb.

See, et politseil ei ole piisavalt ressurssi ei ole mitte mingisugune argument. Kui ei ole piisavalt resurssi, siis tuleb see leida, sest linnas on lahendamist vajav probleem. Tallinna linn ja siseministeerium on juhitud sama erakonna poolt ja isegi kui ei oleks, peaksid Tallinna linnavalitsuse ametnikud juba ammu koos siseminister Kristian Jaaniga lahenduste osas nõu pidama.

See olukord kordub kindlasti ka järgmisel aastal ja isegi juhul, kui ülelinnaliselt kehtivad uued alkoholimüügipiirangud, mille järgi ei tohi nädala sees müüa alkoholi kauem kui kella kaheni ning nädalavahetusel kauem kui kella kolmeni. Inimesed ei hakka sellepärast vähem jooma, vaid liiguvad varem ostetud jookidega pärast baaride sulgemist illegaalsetesse asutustesse ja avalikku ruumi tekitades müra ja muid heakorraprobleeme.

Ka praegust olukorda oli ette näha ning linnavalitsus, politsei ja ettevõtjad oleksid pidanud enne piirangute järgseid suve nädalavahetusi riskianalüüsile tugineva tegevuskava paika panema. Samaaegselt peab linn aktiivselt tegelema mitmekülgse avaliku ruumi arendamisega, et ainukesed lahedad kohad öiseks aja veetmiseks ei oleks Telliskivi Loomelinnak ja sarnased alad ning noortel oleks lisaks joomisele lai valik teisi tegevusi nagu õuemängud, rulasõit või tänavakorvpall. Hea linna tunnus on linnaruum, kus kõikidel inimestel on meeldiv ja turvaline aega veeta – olenemata kellaajast ning inimeste rollist linnas.

Ööelu on Eesti ühiskonnas niikuinii stigmatiseeritud, kuigi see pakub paljudele inimestele võimalust eneseväljenduseks nii loominguliselt kui ka sotsiaalselt. Loodavad lahendused peavad olema sellised, mis ohjavad neid inimesi, kes piirangute vabalt käituda ei oska, kuid kindlasti ei ole tohi selle käigus kannatada need, kes midagi valesti teinud ei ole.

Natalie Mets: ööelu kestku, kuid lällavad noored kadugu