Oleme mõlemad olnud erinevatel hetkedel lühemat või pikemat perioodi ravikindlustuseta ー Kirke muusiku ja Natalie kultuurikorraldajana, kirjutavad sotsiaaldemokraadid Kirke Karja ja Natalie Mets Eesti Päevalehes.
Õnneks oleme saanud kogeda ka kindlustatud kultuuritöötaja elu.
Kusjuures ravikindlustus on tulnud väga erinevatest kohtadest ー ülikooli õpingute kaudu, olles iseenda tööandja ja aus maksumaksja või töötades mõne teise ausa maksumaksja jaoks.
Meil on aga palju ravikindlustuseta sõpru ja tuttavaid, kes töötavad loovatel aladel; paraku on neid pigem rohkem kui vähem.
Oktoobri lõpus avalikustas Praxis vabakutseliste loovisikute toimetuleku teemalise uuringu.
Üks sage kommentaar, mis tulemuste kirjeldamist saadab ütleb, et vabakutseliste loovisikute olukord pole kiita.
See on sealjuures üks väga tagasihoidlik hinnang ja ausam oleks öelda, et vabakutseliste loovisikute olukord Eestis võib sellele sihtgrupile olla hävituslik või isegi eluohtlik.
Loovisikud tegutsevad tihti kõrgendatud riskidega keskkonnas. Tunneme mõlemad üht etenduskunstnikku, kes uut lavastust ettevalmistades kukkus läbi lae. Sellele õnnetustele järgnesid tuhandete eurode suurused ravikulud ning kuude pikkune tervenemisprotsess, mis sisaldas uuesti käima õppimist ning taastusravi.
See võib tunduda äärmusliku ja harvaesineva näitena, aga tuhanded Eesti inimesed ei kägii regulaarses tervisekontrollis, sest nad ei saa seda endale lubadaー peame hetkel silmas neid inimesi, kelle töö ja panus Eesti kultuurivaldkonnas pakub paljudele teistele inimestele olulist vaimse tervise kosutust.
Vabakutselised loovisikud vajavad universaalset tervisekindlustust, mis kaitseks neid täpselt samamoodi nagu kõiki teisi inimesi, kes teevad täiskohaga tööd.
Kusjuures vabakutselised loovisikud töötavad tihtipeale isegi rohkem kui täiskoormusega, nad ei loe töötunde ja töötavad ennastunustavalt seni, kuni on oma töö tulemusega rahul või kui kukub tähtaeg.
Hetkel mängib tervisekindlustuse puudumine väga suurt rolli olukordades, mil loovisik peab valima, kas tegeleda enda erialaga ning rakendada oma loomingulist potentsiaali sajaprotsendiliselt või leida kõrvale palgatöö, mis kahtlemata pärsib loometegevust. See tähendab, et meil võib olla suur hulk inimesi, kelle tõelised võimed on jäänud realiseerimata, sest neil pole olnud võimalik loovtööle pühenduda.
Soovime siiralt palju edu värskele kultuuriministrile Tiit Terikule, kelle suunas on ootused ilmselt veelgi suuremad kui olid need äsja ametist lahkunud ministrile.
Kuigi uut ministrit oodatakse teatrisse, kinno, kontserdile ja spordivõistlusele, siis soovitame tal esimeste hulgas leppida kohtumine ka sotsiaalministeeriumi esindajatega, et ühiselt välja töötada kava, mille abil tagada kõikidele loovisikutele vähemasti universaalne tervisekindlustus. Töö selle nimel tõestaks ka valdkonnale, et kultuur on Eestis väärtustatud ning inimesed ikka on betoonist olulisemad.
Natalie Mets ja Kirke Karja: vabakutselised loovisikud väärivad universaalset tervisekindlustust