Täna on ülemaailmne vaimse tervise päev. Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul tuleb vaimse tervise hoidmisega tegeleda iga päev. Meelerahu, head suhted ja tasakaal igapäevastes tegemistes aitavad vaimset tervist hoida, aga mure korral on tähtis abi küsida ning teiselt poolt märgata ja aidata, ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut.
WHO hinnangul on aastaks 2030 kujunenud vaimse tervise probleemid domineerivaks rahvatervise probleemiks kogu maailmas. Samuti on see üks suurimaid rahvatervisega seotud väljakutseid Euroopas.
„Vaimse tervise probleemid ei olene vanusest või soost. Neid võib esineda meil kõigil ja need võivad tabada meid ootamatult. Samas on paljusid vaimse tervise probleeme võimalik ennetada, kui me õigeaegselt märkame, oskame ära tunda ja teame, kust abi leida,“ ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut.
Ministri sõnul on viimastel aastatel vaimse tervise edendamisele ja ennetusele ka rohkem tähelepanu pööratud. „Meil on sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste programmid lastele lasteaedades, koolides, koolikiusamise vastased programmid, lapsevanematele oskuste õpetamine, mitmedimensiooniline pereteraapia. Samuti töötavad vaimse tervise keskused ja kabinetid ning enam kui pooltes rajatavates uutes tervisekeskustes alustavad perearstide meeskonnas tööd ka vaimse tervise õed,“ ütles minister Riina Sikkut. „Oluline on, et keegi ei peaks olema oma mures üksi.“
Vaimsest tervisest on ministri sõnul oluline rääkida, et oleksime teadlikud, et meil on tegelikult erinevaid abivõimalusi olemas ja me ei pea oskama ise oma murele lahendust leida. Vaimse tervise muredest võib rääkida oma vanematele, õpetajale, koolipsühholoogile või sotsiaalpedagoogile, perearstile, aga ka anonüümselt veebinõustajale, näiteks peaasi.ee või lahendus.net lehel. Samuti võib helistada ööpäevaringselt anonüümsele tasuta lasteabitelefonile 116 111.
WHO andmetel moodustavad vaimse tervisega seotud tervisehädad 16% kogu 10-19 aastaste laste ja noorte vigastus- ja haiguskoormusest. Pool kõigist vaimse tervisega seotud probleemidest saavad alguse enne 14. eluaastat, kuid jäävad enamasti avastamata ja ravimata.
Iga aasta 10. oktoobril tähistatava vaimse tervise päeva eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust vaimse tervise teemadel ning vähendada psüühikahäiretega seotud stigmat. 2018. aastal on vaimse tervise päeva teemaks noorte vaimne tervis.
Ülemaailmset vaimse tervise päeva tähistatakse Eestis Rahvusraamatukogus messiga “#tundedülepea #tuledtoime #minaka”. Minister Riina Sikkut avab messi kell 10.30. Messil on tähelepanu all noorte võtmeküsimused: netisuhtlus versus vahetud kontaktid, küberkiusamine, emotsionaalse tasakaalu leidmine, vägivalla ja ennast hävitava käitumise vältimine. Messipäeva jooksul saab osaleda tasuta töötubades, kuulata erinevaid ettekandeid ja vestlusringe. Lisaks toimuvad erinevad töötoad terve oktoobrikuu jooksul.