Igal aastal võtab Euroopa Liit vastu mitusada seadust, mis kehtivad kõigi 27 liikmesriigi ehk rohkem kui 512 miljoni inimese jaoks. Kui palju aga teavad eestlased ise sellest, mida meie saadikud europarlamendis teevad? Eurosaadik Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) intervjuus Postimehele kergitab loori oma tegemistelt ses masinavärgis.
Marina Kaljurand, olete nüüd kaheksa kuud europarlamendi saadik olnud. Milliste teemadega te seal tegelete?
Kõige rohkem olen tegelenud veebiterrorismi käsitlemisega ehk lühidalt, Euroopa Liit peaks vastu võtma seadusandliku akti, mis ütleb, mis veebiterrorism on, kuidas seda määratleda ja kes tohib terroristliku sisuga postitusi maha võtta. Meil on seadusandlikud aktid näiteks lastepornograafia ja vihakõne kohta, aga veebiterrorismi kohta mitte.
Tooge mõni näide veebiterrorismi kohta.
Mõni jõhker video, kus inimesel lõigatakse kõri läbi, nagu neid on levitanud näiteks ISIS. Kõri läbilõikamise puhul on asi selgem. Aga kust läheb piir, kui on näiteks kunstiline teos, mis näitab, kuidas New Yorgi World Trade Centeri kaks torni seisavad veel püsti, aga neile läheneb lennuk? Kas see on terrorismile õhutamine? Või on see kunst? On kokku lepitud, et terroristlikuks sisuks peetakse avalikuks kasutamiseks mõeldud jõhkraid postitusi, mis ei ole kunstilised, uudisväärtusega ja veel mõne erandiga.
Teine küsimus on, kes võib anda korraldusi selle sisu mahavõtmiseks. Kas see korraldus võib tulla teisest riigist? Kui näiteks Ungaris keegi märkab, et Eestist on laaditud üles terroristliku sisuga materjal, kas ta võib Eesti vastavale asutusele korralduse anda? Meil on Euroopa Liidus 27 riiki, kellel on kõigil erinev seadusruum. Sellist risti-rästi korralduste andmist Euroopa Liidus veel pole.
Samuti on küsimus, kuidas terrorismi tuvastada. Kas ja kui palju saab tuvastamiseks kasutada tehisintellekti? Algoritm saab aru – kui lõigatakse kõri läbi, on see terrorism. Kas algoritmile jätta ka lõplik otsustamisõigus postituse eemaldamiseks? Enne mainitud kõri läbilõikamise video puhul oleks asi selge – jah, see on terrorism. Aga kui kujutatu pole täiesti selge, on kuidagi vahepealne?
Artikkel täismahus: Marina Kaljurand: kust läheb riigipiir küberterrorismi puhul?