Milleks meile, ettevõtjatele, 800 eurone tulumaksuvaba miinimum? Tulumaksuvaba miinimumi suurendamisega võidab keskmist palka teeniv inimene aastas 1320 eurot. See võit on oluline tugi ka ettevõtjale, keda üldise hinnatõusu taustal painab vajadus tõsta töötajate palka, kirjutab
aseesimees, ettevõtja .Selge on see, et nii nagu terve Euroopa, nii seisab ka Eesti silmitsi ääretult keerulise sügisega, kus lisaks kõrgetele energiakandjate hindadele teeb hakkamasaamise raskeks ka rekordinflatsioon. Tänased kõrged toidu- ja esmatarbekaupade hinnad ei ole kahjuks raskuste tipp, vaid tegelikult oleme alles teel tippu. Murekoorem rõhub nii pensionäre, tööl käivaid inimesi kui ka ettevõtjaid.
Kahjuks on meetmete ring, mis aitaksid olukorraga paremini hakkama saada, kaunikesti piiratud. Võimaluste seas on toiduainete käibemaksu alandamine, kütuseaktsiiside miinimumini toomine, aga ka energiahindadele «lae» kehtestamine, kuid nende kõigi puhul on paar väga suurt AGA. Euroopa riikide kogemus näitab, et käibemaksu ja aktsiiside langetamine on väga ajutised meetmed, mille kasutegur taandub paari kuu möödudes. Energiahinna lae kehtestamine aga tähendab ei midagi muud kui seda, et keegi teine ehk riik peab hinnavahe kinni maksma – ja seda kõikidele ning ühetaoliselt.
Kahjuks ei ole me oma arengus veel nii kaugele jõudnud, et riigi rahakott lubaks kõigile ühtemoodi hinnatõusu kompenseerida.
Tulumaksuvaba miinimumi tõus on tugevaks toeks ühtviisi nii pensionäridele, keskmise-ja madalapalgalistele töötajatele kui ka ettevõtjatele. Kuidas?
Väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate olukord Eestis pole täna sugugi kiita. Mühinal tõusevad toorainete, kütuse, elektri ja kõikvõimalikud muud tootmisega seotud kulud. Samal ajal vaatavad töötajad juhtide otsa, sest üldise hinnakalliduse taustal on loomulik ka palkade tõus. Eeskätt puudutab seesinane mure maapiirkondade väikeettevõtjaid. On palju ettevõtmisi, kus keskmine palgatase on paraku väga madal. Tulumaksuvaba miinimumi suurendamine on ettevõtjale heaks leevenduseks, sest tõmbab palgasurve allapoole. Ja see omakorda on hea – väikeettevõtlus maapiirkondades on oluline ja peab püsima.
Tulumaksuvaba miinimumi tõus 800 euroni annab suurt tuge eeskätt inimestele, kelle sissetulek jääb alla keskmise palga ehk siis suuremale osale Eesti inimestest.
Tõsi, et edukate iduettevõtete töötajaid ilmselt tulumaksuvaba miinimumi tõstmine nii palju ei mõjuta, kuid mõelgem inimestele, kes igapäevaselt täidavad olulist rolli meie ümber – alustades postiljonist või müüjast kodukaupluse letis.
Vaja on sihitud, aga efektiivset meedet, mis esmajoones peab abistama neid, kes seda kõige enam vajavad ja kelle hakkamasaamine iseseisvalt on keeruline. Tulumaksuvaba miinimumi tõus 800 euroni annab suurt tuge eeskätt inimestele, kelle sissetulek jääb alla keskmise palga ehk siis suuremale osale Eesti inimestest. Miinimumi tõus jätab reaalselt rohkem raha kätte hädapäraste kulutuste tegemiseks. Jah, me kõik saame siit ja sealt kokku hoida ja kasvõi oma sõite autoga paremini planeerida, kuid on hulk sundkulutusi, mida peame tegema.
Lisaks pensioni saajatele ning keskmisest vähem teenivatele inimestele, on tulumaksuvaba miinimumi tõus tugevaks toeks ka tööandjatele. Teenindussektori kõrval, kus palgatasemed on ajalooliselt keskmisest allpool olnud, on Eestis hulk valdkondi tööstuses ja tootmises mis on tööjõumahukad.
Üldiselt kipub tööjõumahukas töö olema lihtsam töö, kus tasud pigem madalamad kui kõrgemad ja seetõttu on surve tasude tõusuks tööandjatele pidev. Viimaste aastate palgaralli on ettevõtjad asetanud üsna raskesse olukorda. Maksuvaba miinimumi tõus ei lahenda palgasurvet täielikult aga annab ka ettevõtjatele olulise võimaluse püsida konkurentsis ja pääseda võimalikust pankrotist.
Kokkuvõttes on parim toetusmeede ühtlaselt kõrged sissetulekud. Tulumaksuvaba miinimumi tõus on suur samm võrdsema ja tugevama ühiskonna suunas.
LAURI PAEVEER > Tulumaksuvaba miinimum tuleb tõsta 800 euroni