Sotsiaaldemokraat Lauri Läänemetsa kinnitusel on järgmiseks aastaks lubatud õpetajate palgatõusu puhul tegu valitsuse küünilise eelarvetrikiga: 2,5 protsendi võrra suurenenud palgafond peab tagama 5,2-protsendilise töötasu kasvu.
2020. aastal peab õpetajate miinimumpalk kerkima Läänemetsa sõnul 1250 eurolt 1315 eurole, mis nõuab 19 miljonit lisaeurot. „Paraku annab eelarvekava selleks juurde vaid 9,5 miljonit eurot, mis tähendab, et ülejäänud miljonid tuleb võtta summalt, mis on ette nähtud õpetajatele lisatasude maksmiseks,“ ütles Läänemets.
“Riigieelarvest jagatakse omavalitsustele õpetajate palgaraha nii, et tagatud oleks miinimumpalga maksmine, millel lisandub veel 20 protsenti. Selle 20 protsendi arvelt tulevad õpetajate lisatasud, näiteks klassijuhataja tasu, samuti haridusuuenduste eestvedamise tasustamine. Uue eelarve kontekstis jääb lisatasude maksmiseks alles vaid 17 protsenti,“ selgitas Läänemets.
Valitsus tõmbab seega alt nii õpetajaid kui omavalitsusi. „Otse öeldes on see tüng, mille hinnaks on kas õpetajate lisatasude vähenemine või nende koormuse suurenemine. Kannatavad kõige tublimad õpetajad – just need, kes pingutavad koolis kõige rohkem,“ rääkis Läänemets. „Kui valitsus pidas valdade ja linnadega läbirääkimisi, siis neile sellist plaani isegi ei tutvustatud. Nüüd on omavalitsused surve all leida õpetajatele palga maksmiseks lisaraha, mis ei ole kõigile jõukohane.“
Läänemetsa sõnul satuvad valitsuse eelarveviguri tõttu kõige suurema löögi alla sellised omavalitsused, kus on palju väikeseid koole. See omakorda võib suunata kohalikke otsustajaid mõtlema osade koolide sulgemisele, lisas ta.