Sotsiaaldemokraadid algatasid täna riigikogu otsuse eelnõu, mille eesmärgiks on hoida lõpptarbijate jaoks ära elektri hinnatõus. Taastuvenergia tasu ligi 20-protsendiline kasv tuleks juhul, kui Eesti Energia kasutaks oma õigust saada riigilt Tootsi tuulepargi eest toetust.
Sotsiaaldemokraatide eelnõu teeb valitsusele ettepaneku kohustada Eesti Energiat mitte esitama enne 2017. aastat kehtinud taastuvenergia toetuse taotlust Tootsi tuulepargis elektrienergia tootmiseks.
„Eesti Energia pole veel taotlust toetuse küsimiseks esitanud ja valitsusel on võimalik olukord ka nii jätta. Tootsi tuulepargi oksjoni pakkumishindade sarnasus näitab, et tuulepargi väljaehitamiseks pole toetust vaja ja elektrit saab toota ka turutingimustel. Teisisõnu ei oleks antud juhul taastuvenergia tasude tõus kuidagi põhjendatud. Me ei pea inimeste ja ettevõtete põhjendamatut koormamist õigeks. Ootame valitsuselt kui Eesti Energia omanikuõiguse teostajalt samme, mis hoiaksid ära elektriarvete suurenemise,“ selgitas Lauri Läänemets.
Tema sõnul lõpeb lähiaastatel toetuste maksmine mitmele taastuvenergia tootmistele, mis vähendaksid tarbija jaoks elektri hinda. „Tootsi tuulepargile toetuste andmise korral pikeneks aga kõrgete taastuvenergia tasude periood 12 aasta võrra,“ selgitas Läänemets.
Hinnanguliselt võib taastuvenergia toetus Tootsi tuulepargile jääda aastas 20–25 miljoni euro vahele, küündides 12 aasta jooksul kokku 240–300 miljoni euroni. Eleringi poolt 2020. aastaks kehtestatud taastuvenergia tasu on ilma käibemaksuta 1,13 senti/kWh eest, moodustades ligi 10 protsenti elektriarvest.
„Uutele projektidele maksab riik taastuvenergia toetuseid vähempakkumise kaudu, mis arvestab kõige paremini turu tegelikku olukorda. Madalamad tasud aitavad luua õiglasemat ühiskonda, sest elektri tarbimine on inimeste sundkulu. Suured tasud nöörivad inimesi ja takistavad ka ettevõtluse
arengut,“ rääkis Läänemets.