Lauri Läänemets: sõjaga ei saa oma inimeste mitteaitamist välja vabandada

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid hääletasid ööl vastu tänast lisaeelarve vastu, kuna see ei paku Eesti peredele kindlustunnet ega anna vastust küsimusele, kuidas tulevad inimesed toime tohutu inflatsiooni ja hinnatõusudega, aga ka sügistalviste kõrgete energiahindadega, mis ähvardavad ühiskonda kaotajaid juurde tuua.

„Ärevatel aegadel peab riigil olema vastus kõigile ohtudele, mis meie inimesi ohustavad. Sõjalise riigikaitse suurendamise ning ukrainlaste abistamine on olulised kulutused, kuid sellest ei piisa. Lisaeelarve ei aita kindlustada perede toimetulekut ega võimalda Eestit koos hoida nii, et ühiskonda ei tuleks juurde kaotajaid,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets

Tänuväärse toimetulekutoetuse piiri tõstmise kõrval puuduvad seal tema sõnul lahendused, mis tagaksid, et inimesed seda toetust üldse ei vajagi. „Sotsiaaldemokraadid soovivad, et inimesed tuleksid toime oma palga või pensioniga. Üheks lahenduseks on keskmise ja väiksema palgaga inimeste maksukoormuse vähendamine, mis jätaks rohkem raha kätte ja tasandaks elukalliduse augu. Peredele tuleb anda kindlus homse ja ka tuleviku ees,“ rääkis Läänemets. Just sellele olid suunatud ka sotsiaaldemokraatide ettepanekud: alampalk ja pension tulumaksuvabaks, esimese ja teise lapse toetuse tõus 60 eurolt 100 eurole, lisaraha koolitoidule, laste huvihariduse toetuste taastamine,  samuti õpetajate, treenerite ja kõrgkooli õppejõudude palkade tõstmine.

„Sõjaga ei saa välja vabandada oma inimeste mitteaitamist. Kriis on kõikjal ja hammustab igalt poolt valusalt. Meie ettepanekuid täna siin saalis aga ei arutata. Seetõttu ei ole meil võimalik lisaeelarvet toetada,“ kinnitas Läänemets enne lõpphääletust.

Julgeolek tähendab tema väitel  ka turvatunnet, et oma pere elu on võimalik planeerida pikemalt kui üheks kuuks. „Inflatsioon on aga pannud paljud haprasse olukorda.  Keskmise palga saaja peab kulutama kuus ligi 230 eurot kuus rohkem, kui ta soovib tavapäraselt elada. Aastaga neelab inflatsioon rohkem kui kuupalga ja pensionär jääb ilma ühe kuu pensionist. Inflatsioon kahjustab just madalama ja keskmise sissetulekuga inimesi, kelle kulutustest moodustavad suurema osa toit, kodu ja transport. Täna on enamus palgasaajatest ostujõu mõttes vaesemad kui aasta tagasi – leib, makaronid, kala, küttepuud, autokütus on kõik on enam-vähem kaks korda kallimad,“ tõdes Läänemets.