Sotsiaaldemokraat Lauri Läänemetsa sõnul ilmutasid koalitsioonisaadikud täna riigikogus usaldamatust noorte suhtes, kui nad hakkasid ootamatult vastanduma seaduseelnõule, mis viib kodanikualgatusega ühinemise piiri seniselt 18. aastalt 16. eluaastale.
„EKRE poliitik rääkis eelnõu teisel lugemisel sellest, kuidas 16-ja 17-aastased noored pole poliitiliselt piisavalt teadlikud ega küpsed otsuseid langetama. Eelnevalt oli põhiseaduskomisjonis jäänud koalitsioonisaadikute häältega peale ettepanek eelnõu teine lugemine katkestada,“ selgitas Läänemets.
Läänemetsa sõnul näitas valitsusliit selle sammuga, et ta ei usalda noori. „Seis on absurdne. Eesti noored saavad alates 16. eluaastast valida kohalike omavalitsuste volikogusid, aga meil on poliitilised jõud, kes ei taha, et noored räägiksid ühiskonnaelu ja omavalitsuste asjades rohkem kaasa,“ rääkis Läänemets. „Nad ei soovi, et noored saaksid õiguse anda allkirju erinevatele kodanikualgatustele: 16- ja 17- aastased ei tohi näiteks ühineda karusloomafarmide keelustamist taotleva avaldusega ega öelda sõna sekka oma kodukandi elu-olu puudutavates küsimustes“ Samas peavad noored tegema 9. klassi lõpus oma elu ühe tähtsama valiku – kas õppida edasi kutseõppes või minna pärast gümnaasiumi ülikooli, lisas ta.
„Noori ei ole vaja karta, neid tuleb usaldada, toetada ja tunnustada. Kui me tahame ühiskonnana olla edukad, siis ei tohi noori kõrvale lükata,“ sõnas Läänemets.
Noorte kodanikualgatuse vanusemäära langetamine on kirjas valitsuse algatatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu Euroopa kodanikualgatuse määruse rakendamise seaduseelnõus.