Riigikogu taastuvenergia toetusrühma esimehe Lauri Läänemetsa hinnangul ei ole lahendus energiamahukate tööstuste probleemile elektrienergia liiga kõrge hinna osas taastuvenergia tasudele maksulae kehtestamine, vaid loobumine mittevajalike taastuvenergia tasude maksmisest Eesti Energiale.
„Loobudes Eesti Energiale taastuvenergia tasude maksmisest hoiaksime järgmise 12 aasta jooksul kokku üle 300 miljoni euro. Taastuvenergia tasudele suurtootjate kasuks maksulae kehtestamine tähendaks, et selle maksaks kinni tavalised inimesed ja väiksemad ettevõtted. Tegelikult laheneks probleem iseenesest, sest varasemate taastuvenergia toetuste aeg saab ümber ja maksud langeks märgatavalt,“ ütles Läänemets.
„Kõige suurema tõusu hoiaks ära kui valitsus otsustaks Enefit Greeni üldkoosolekuna mitte küsida enam vana ja väga kuluka skeemi järgi toetust, vaid jäädaks kõigile sarnaselt kehtiva vähempakkumisel osalemise juurde. Vana skeemi järgi võib uus toetus ulatuda 12 aasta jooksul kuni 300 miljoni euroni,“ lisas Läänemets.
„Samuti tuleks valitsusel Eesti Energia üldkoosolekuna peatada Enefit Greeni skeemitamine, kus Paldiskisse planeeritud 4,2 MW päikesepark on jagatud 84 osaks ning seeläbi küsitakse väiketootjatele mõeldud toetust. Maksumaksjale tähendab see 2,6 miljonit eurot lisakulu, selle asemel, et suurtootjatele mõeldud vähempakkumistel osaleda. Ümbervaatamist vajaks ka valitsuse ettepanek, mille Riigikogu sellel aastal seadustas, mis lubab Eesti Energia põlevkivi kateldes rohkem puitu põletada ja seeläbi lisandub just kriisiaastatel 5 miljonit eurot taastuvenergia makse nii ettevõtjatele kui inimestele,“ täiendas Läänemets.
Energiamahukad tööstused pöördusid eile valitsuse poole, et riik kehtestaks taastuvenergia tasule maksulae 15 protsendi tasemel tavamäärast. Ettevõtjate hinnangul tõstaks see Eesti firmade konkurentsivõimet, kuna Eestis on elektrienergia suurtarbijatele oluliselt kallim kui naaberriikides.