Kalvi Kõva: kes oktoobri elektriarve saanud, see novembris eneseisolatsiooni ei jää

digiKoroonaviirus

Nohuga või ka vaktsineeritud lähikontaktsena koju haiguslehele jäämine, nagu peaminister soovitab, on toimetulekule igatahes löök, kirjutab sotsiaaldemokraat Kalvi Kõva eesti Päevalehes.

Esimese laine koroonakriisi kese oli Saaremaal, teises laines katsetati kohalikke piiranguid Ida-Virumaal kiire nakkuse leviku tõkestamiseks ja kolmanda laine nakatumistipp on viimase nädala olnud Põlvamaal.

Põlvas on kiiresti jõutud olukorda, kus haiglas ja hooldekodus napib töötajaid, haiglaravivajadust ei suudeta katta, kolded on liikunud koolist töökohtadesse, kuid vaktsineerimisega hõlmatus püsib madal. Kahjuks saime järjekordse tõestuse sellest, kuidas kriis võimendab ebavõrdsusi.

Esiteks, perearste, eriarste, õdesid ja hooldajaid oli keeruline tööle leida enne koroonaaega, muidugi ei suudeta nüüd koroonavahetusi topeltmehitada, haigestunud töötajaid asendada ja tuleb teha üleriiklik appikutse.

Teiseks, Põlvamaa on keskmisest vanema elanikkonnaga ja keskmisest madalama vaktsineerimisega hõlmatusega, mis kokkuvõttes tähendab suuremat haiglakoormust.

Ja kolmandaks siis see keskmine palk – Harjumaa keskmine palk on 40% kõrgem kui Põlvamaal.

Ütleme nii – kes oma oktoobrikuise elektriarve on saanud, see novembris haiguslehele ei jää. Piirangute kõrval oleks töökohtadel nakkuse leviku piiramiseks haiguspäevade hüvitamine koju jäämise päevast ja töötasu ulatuses kahtlemata vajalik.

Kriis on täies hoos, inimeste tervised ja elud kannatavad, aga taas näeme otsustajate dialoogi meedias. Vallavanem (Keskerakond) soovib avalikult üleriiklikke piiranguid, peaminister (Reformierakond) soovitab vallavanemal „läbi mõelda ja koheselt ellu viia kõik võimalused kontaktide vähendamiseks”. Algab uus töönädal ja küll siis Tanel Kiik kirjutab lehte, mida tema arvab, ning Liina Kersna kinnitab kuskil, et koole kinni panna Põlvas ei tohi.

Kõik omavalitsusjuhid ei ole Madis Kallased või Anti Allased, kes valla või linna kindlalt kriisist läbi juhivad, otsustagu siis valitsus või ärgu otsustagu. Mida siis teha? Kevadel esitles peaminister nö valget raamatut, mis kirjeldas valgusfoori põhimõttel juhiseid inimestele, organisatsioonidele ja riigile.

Viiruse väga kõrge leviku ehk punase tule korral ütleb valge raamat selgelt, et RIIK „piirab kõiki välditavaid tubaseid tegevusi, et viirus ei leviks ühest leibkonnast teise“. Regionaalsed piirangud olid oranži tule korral kasutamiseks. Peaministril tuleks oma kevadist plaani lugeda.

PÄEVA TEEMA | Kalvi Kõva: kes oktoobri elektriarve saanud, see novembris eneseisolatsiooni ei jää