Solvunud „umbusaldatud“ Eesti ärimehed on tormanud lahingusse maksuameti ja tema juhi vastu lootuses teenida kaastunnet ja kaitset umbusaldamise, kiusu ja väärkohtlemise eest. Appi, appi! Maksuamet umbusaldab mind ja tahab kord aastas teada minu firma pangakonto seisu.
Kas treener küsib sportlase käest usaldamatuse tõttu, mis kell ta pärast sünnipäevapidu magama läks ja kas tarbis alkohoolseid jooke ja kui palju?
Kas kooliõpetaja küsib kooliõpilase käest usaldamatuse tõttu, kui palju teine õppis kodus?
Kas lapsevanem küsib usaldamatuse tõtt, mille peale laps kulutas päevaraha?
Kas politsei mõõdab usaldamatuse tõttu sõidukiirust ja laseb puhuda alkomeetrisse?
Kas firmajuht kontrollib usaldamatuse tõttu raamatupidaja tööd?
Kas ladudes ja kauplustes kontrollitakse paigaldatud kaamerate kaudu usaldamatuse tõttu võimalikke kauba varguse juhtumeid?
Kas firma juht kontrollib usaldamatuse tõttu firmaautode läbisõitu ja keskmist kütusekulu?
Kas parlamendiliikmete kuluhüvitiste kontroll on usaldamatuse näide?
Kas rahvusvaheline sportlaste dopingukontroll on usaldamatuse ilming?
Kas ralliautode või suusaülikonna tehniliste parameetrite kontroll on usaldamatuse näide?
Arvestagem, et meie kõigi jaoks on ülioluline see, et meie ettevõtjad maksavad ausalt riigi poolt kehtestatud makse, sest iga „optimeeritud“ maksueuro kahandab õpetajate, meditsiinitöötajate, politseinike palku ja pensionäride pensione. Täna veel nuriseda Eesti riigimaksude pärast on kohatu ja ettevõtjad peavad olema tänulikud kõikidele Eesti valitsustele, sest siiani oleme elanud ja tegutsenud Euroopa maksuparadiisis.
Lisaks sellele peaks, isiklikust aspektist võttes, „maksude optimeerimisfirma“ juht olema ülimalt rahul ja tänulik ausale maksumaksjast ettevõtjale, kes maksab tema vanematele pensioni ja hoolitseb ta laste hariduse eest.
Tore on see, et Eesti on maksumaksjate aususe poolelt Euroopa parimate seas. Kuid siiski olen arvamusel, et maksuamet peab jätkama ja veelgi tõhusamalt uurima näiteks firmasid, kus keskmine töötasu inimese kohta on märgatavalt alla oma valdkonna keskmist.
Kõik ausad maksumaksjad võiksid olla tänulikud, et maksu- ja tolliamet kaitseb neid ebaausa konkurentsi eest ja aitab täita riigi eelarvet.
Kui nüüd hea lugeja siiski arvab, et maksuametil ei ole õigust kontrollida kahtlaseid firmasid ja nende tehinguid, mida maksuamet teeb rangelt järgides Eesti Vabariigi seadusi, kas siis tasuks kaaluda totaalset raha kokkuhoidu ja kaotada maksuamet sootuks. Nad niigi on muudkui nuhkimas „ausate“ ärimeeste arvutites ja dokumentides ning nüüd lisaks veel soovivad teada firmade pangakontosid.