Postimees on pühendanud Tallinna sotsiaaldemokraatidele oma juhtkirja, milles on paraku seltsimehelikult palju pooltõdesid ning sovetlikult kahtlustav hoiak. Heal meelel lükkan esitatud valeväited ümber ning selgitan sotsiaaldemokraatide nägemust, kirjutab Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski (SDE).
Alustan lõbusast absurdist. Juhtkiri heidab ette, et me määrame poliitilistele ametikohtadele (linnaosavanem, minister) poliitikuid. Jah, me teeme seda. Ning ei, see ei ole «parteiline toiduahel», vaid erakonnademokraatia, mis on Eesti riigikorra aluseks.
Võrdlused keskerakondliku juhtimiskultuuriga on siin kohatud — nemad nimetasid erakondlikke sõpru mittepoliitilistele ametikohtadele ning lausa lõid spetsiaalseid ametikohti, et mõni parteilane sooja koha saaks. Meie oleme võtnud ette selliste ametikohtade koondamise, väikeste asutuste liitmise ning mittepoliitiliste ametite mehitamise professionaalidega.
Värsked värbamised (nt linnaarhitekt Andro Mänd, AS Tallinna Arendused juht Rainer Aavik ja Tallinna Hambakliiniku juht Marika Priske) on kõik mittepoliitilised spetsialistid. Tõsi, ühe poliitiku me asutuse juhiks nimetasime, sest ta oli Tõnismäe reaalkooli direktori avalikul konkursil tugevaim kandidaat — see on Keskerakonna fraktsiooni liige Andrei Kante.
Üllatav on lugeda ka varjatud etteheidet, et sotsiaaldemokraadid püüavad kõnetada venekeelset valijat. Jah, püüame muidugi! Me peame seda väga oluliseks ning mitte ainult demokraatia, vaid ka julgeoleku jaoks. Tuletage meelde viimaseid riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimisi, kus Peterson sai väga korraliku häältesaagi. Kuulsime erinevate ajalehtede veergudel ja telesaadete eetris, et olgu see nüüd äratuskellaks! Peame ennast kokku võtma! Kuulsime üleskutset hakata kõigil erakondadel (ja ka valitsusel) pöörama tõsisemalt tähelepanu eestivenelastele. Me peame leidma viisi, kuidas vene emakeelega inimesi Eesti ühiskonnaga paremini siduda. Väga õige!
Paraku näeme, et peale sotsiaaldemokraatide ühelgi Eesti erakonnal mõtestatud plaani sellel suunal ei ole. Samal ajal on Madison-Kõlvarti Keskerakond muutunud veidraks natsionaalõigeusklikuks liiduks, millega nõrgeneb tema positsioon venekeelse valija silmis. Olen selle olukorra pärast siiralt mures ning soovitan kõigil erakondadel tõsisemalt venekeelse valija peale mõelda.
Meie igal juhul töötame selle nimel, et kasvatada oma toetust venekeelse elanikkonna seas. Teeme seda oma põhimõtetest lähtudes, ausalt ning rõhutatult mõlemas keeles sama juttu rääkides. Seda nii välispoliitika, eestikeelse hariduse, Vene kiriku või valimisõiguse teemal.
Ja loomulikult usume me, et vene emakeelega poliitikul ei ole ainult õigus osaleda Eesti poliitikas, vaid vähemalt meie erakonnas ka oluline roll, et tuua venekeelsed inimesed meie ühiskonnale lähemale. Soovin selles töös edu Eduard Odinetsile, Vladimir Svetile, Kirill Klausile, Julianna Jurtšenkole ja mitmele teisele, kes selle keerulise ülesande enda kanda on võtnud!
Siiski ühe väitega Postimehe juhtkirjas olen ma täielikult nõus. Sotsiaaldemokraadid tõesti tahavad tõusta Tallinnas erakonnaks number üks.
Jevgeni Ossinovski vastulause ⟩ Jah, sotsid tahavad tõusta Tallinnas erakonnaks number üks