Jevgeni Ossinovski: mul on hea meel, et arusaam koroonaviiruse levikust on lõpuks valitsusjuhini jõudnud

digiArvamus

Viimase kuue nädala jooksul on Kaja Kallase juhtimisel algul piiranguid leevendatud, siis kaheldud kas koroona üldse kõrtsides levib, siis mitu nädalat väikeste ja ebapiisavate sammudega piiranguid taaskehtestatud. Lõpuks on aru saadud, et asi on nii hapu, et tuleb sulguda. Kuidas me siiani jõudsime? Peaminister ütles täna, et tema viirustõrje ebaõnnestumise põhjuseks on Briti tüve ulatuslik levik (loe siit), kirjutab riigikogu liige ja endine tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski EPLi arvamusportaalis. 

On tõesti nii, et Briti tüvi on oluliselt nakkavam ning suurendab märkimisväärselt nakkuskordajat R. Teame seda juba eelmise aasta detsembrist, mil UK teavitas sellest WHOd. Mida rohkem ta levib, seda rangemaid sotsiaalse distantseerimise on vaja rakendada, et viiruse levikut ohjata.

Küll on uue tüve levimise fakt ja ka sellega seonduv epidemioloogiline risk teada alates aasta algusest – kuidas oli siis sellises olukorras võimalik minna leevendusi jaanuari lõpus tegema? Kas tõesti kaalusid ettevõtjate huvid üle vanainineste elud?

Nii britid kui ka taanlased on leidnud, et Briti tüve osakaal kahekordistub umbes iga nädala tagant (sic!), nii et kui ta juba kord populatsiooni on jõudnud, levib ta kiiresti. Eestis avastas esimese Briti tüve jaanuari algul hoopis Soome terviseamet, kuna meie riik alates novembrist kuni jaanuarini ei sekveneerinud ühtegi viirust.

Seejärel oleks pidanud sisse seadma iganädalase uute tüvede seire üldpopulatsioonis, sest sellest, kui palju on uut tüve, sõltub meie prognoosimudelite adekvaatsus ning ka valitsuse otsused. Paraku seda ei tehtud, vaid otsiti uusi tüvesid vaid suunatud valimis ehk nende inimeste proovidest, kes välismaalt olid tulnud. See on nagu spinninguga kalakasvatusse minek — on suur tõenäosus kala saada, aga see ei ütle midagi selle kohta, kas Emajões on kala.

Ja nii on jätkunud kuni tänase päevani — on küll lõpuks tehtud ka pisemaid juhuvalimi sutsakaid, aga iganädalast seiret ei ole ikka. Olen seda rääkinud peaministrile isiklikult pea neli nädalat tagasi (mil valitsuse fookuses oli kõhklus, kas restoranis koroona üldse levib), mitmele tippametnikule nii enne kui pärast seda. Ei midagi.

8 päeva tagasi kirjutasin peaministrile lõpuks ka sellele postitusele lisatud avaliku päringu, lootuses, et äkki keegi abiline dokumendihaldussüsteemi töövoos loeb asja läbi ja saab aru, et asi on kriitiline. Ja teeb midagi. Täna peame tunnistama, et meil ei ole ikka veel adekvaatset olukorra hinnangut.
Piltlikult öeldes: selleks lahinguks on vaja täpset radaripilti, aga moodne radar seisab välja lülitatult nurgas ja valitsus sahmib binokli ja arhiivikaartidega.

Muide, ka binokliga oleks pidanud märkama seda, mis toimub Saaremaal (vt pilti). Kuu ajaga nakatumise kasvas seal 10 korda, ehkki piirangud on isegi kangemad kui mujal Eestis. Sellele ei paista ühtegi muud selgitust peale uute tüvede ja see oli teada juba siis, kui valitsus jalgu lohistas ja keeldus teadusnõukoja soovituste rakendamisest.

Jevgeni Ossinovski: mul on hea meel, et arusaam koroonaviiruse levikust on lõpuks valitsusjuhini jõudnud