Sotsiaaldemokraadid algatasid täna riigikogus kodakondsuse seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on parandada eelmise valitsuse praak, mis justkui annab lihtsamalt kodakondsuse Eestis sündinud lastele, ent tegelikkuses enamik lastest seda uut õigust realiseerida ei saa. Sotsiaaaldemokraatide sihiks on tagada, et Eestis sündinud ja siin elavad lapsed kasvaksid üles Eesti kodanikena.
„Meie eelnõu teeb korda eelmise aasta 17. veebruaril jõustunud kodakondsuse seaduse parandused, mis jagavad võltsõigusi ja kohtlevad lapsi ebavõrdselt. On lausa uskumatu, et pea aasta kehtinud seaduse alusel on Eesti kodanikuks saanud ainult kolm last,“ ütles Jevgeni Ossinovski.
Tema sõnul on nüüdseks leidnud praktikas tõestust hoiatus, et eelmise valitsuse rakendatud lahendus annab enamikel juhtudel Eesti kodakondsuse vaid näiliselt. „Tegu on seadusemuudatusega, mis justkui annaks umbes 1500 lapsele õiguse saada lihtsamini Eesti kodanikuks, kuid tegelik sihtgrupp piirdub 130 lapsega. Kui riik seab kodakondsuse saamiseks seatakse ebaõiglaseid ja täitmatuid tingimusi, siis on see sulaselge irvitamine inimeste üle,“ märkis Ossinovski.
Sotsiaaldemokraatide eelnõu seadustamise tulemusena kaob ära kuni 18-aastane kafkalik ooteperiood, kus lapsena Eesti kodakondsust taotlenud isik saab kodanikuks alles täisealiseks saades, mil tal õnnestub loobuda Vene Föderatsiooni kodakondsusest, selgitas Ossinovski. Nimelt ei luba Venemaa seadused lapsi kodakondsusest vabastada, mistõttu tuleb oodata seni, kuni lapsed jõuavad täisikka.