Jaak Juske on nagu hunt kriimsilm, kes peab korraga mitut ametit. Ajaloolasest riigikogulane, kes kummitusekskursioone teeb ja raamatuid kirjutab, on lisaks kõigele veel ka kuus aastat õpetaja ametit pidanud. Seda kõike nelja lapse kõrvalt. „Kuigi ma nüüd olen sattunud uude rolli riigikogus, on minu süda jätkuvalt koolis,“ sõnas mees teisipäeval Innove korraldatud inspiratsiooniseminaril (Andra Nõlvak, Õhtuleht).
Kuigi täna on tal põhirõhk riigikogutööl, hoiab ta õpetajaameti ukse lahti ja jätkab usundiloo andmist Gustav Adolfi Gümnaasiumis (GAGis) ja Tallinna Reaalkoolis.
Otseselt õpetajaks ta õppinud ei ole. „Kui ma 1995. aastal Tartus gümnaasiumi lõpetasin, ega ma ei kujutanud ette, et hakkan kooliõpetajaks. Tegin igasuguseid muid asju, kuni ma selle sajandi alguses sattusin Tallinna õpilasmaleva komandöriks ja seal ma tõesti kümmekond aastat käisin noortega metsa vahel tööd tegemas,“ meenutas Juske, kuidas kokkupuude põlvkonnaga, kellega ta muidu ei suhtleks, tekitas mõtte, et tahaks veel noortega tegeleda.
„Kooli sattusin tegelikult ühe toreda kihlveo tulemusel. Ühel peol vedasime kihla praeguse õpilasmaleva juhataja Ott Väliga, kes oli siis GAGis ajalooõpetaja, et kui tekib võimalus, tulen ma GAGi õpetajaks. See võimalus minna, esialgu küll asendusõpetajaks, tekkis mõned kuud hiljem,“ rääkis ta. „Ega ma pikalt mõelnud, hüppasin põhimõtteliselt, pea ees, tundmatus kohas vette. See tundus nii põnev olla Eesti ühes vanimas koolis ajalooõpetaja.“
Nii alustaski mees 2013. aasta septembris taas kooliteed, sedapuhku õpetaja rollis. „Seisin klassi ees ja mõtlesin, et mida ma nüüd siin 45 minutit räägin, ja hakkasin kõnelema. Piltlikult öeldes rääkisin kuus aastat jutti!“ naljatles ta. „Mulle hakkas see järjest rohkem meeldima ja päris siiralt, kõik need kuus aastat ma läksin igal hommikul rõõmuga tööle!“
Kuigi tunnid algasid kella kaheksa paiku, läks mees alati kohale pool kuni kolmveerand tundi varem. „Mulle meeldib hommikul ärgata ja kooli jalutada paarkümmend minutit. Juba teel kooli mõtlesin päeva läbi,“ kirjeldas ta.
Päevad oli aga pikad ja ühel hetkel ületas koormus normi – 26 tundi nädalas. See teda siiski ei morjendanud.
Õpetaja tööd võrdes ta näitlemisega. „Õpetajal, sõltuvalt tunniplaanist, on 4–8 tundi päevas. Sa tegelikult pead andma 4–8 monoetendust ja sa ei saa latti alla lasta. Peadki igas tunnis andma endast maksimumi, korra väike paus ja siis kohe järgmine väike monoetendus,“ rääkis ta.
SÜDA ON KOOLIS! Õpetajaametit pidav Jaak Juske: see on nagu monoetenduse andmine