Hakatuseks meenutan ühte lugu, mis juhtus tosinkond aastat tagasi, kui olin rahandusministrina kutsutud Postimehe arvamusliidrite lõunale. Käes oli karm aeg – Eesti oli toona sügavas majanduskriisis, riigi sissetulekud aina kahanesid ja ministriamet ladus mulle ridamisi ette lahendamist vajavaid probleeme ning palju vastutust. Kuna toona oli avalikust suhtlemisest juba mõõt üksjagu täis, siis ma ei tahtnud kuidagi keskplatsil istet võtta ja valisin koha saali servas asuvas lauas, kirjutab sotsiaaldemokraat ja riigikogu liige Ivari Padar Maalehes.
Minu rõõmuks sattus mu lauanaabriks lugupeetud kliimateadlane Ain Kallis. Vestlesime ilmast ja olust, rääkisime ka majandus- ja rahandusprobleemidest. Kurtsin, et majandusanalüütikud prognoosivad küll, higimull otsaees, kõikvõimalikke arve, mille alusel riigieelarvet kokku panna, aga reaalsus muudab pildi igal kuul aina kehvemaks. Härra Kallis lohutas: “Kuule mees, see on ju vana teada asi, et Jumal lõi majanduse prognoosijad ilmaprognoosijatele lohutuseks!” Kohe läks kergemaks! See seik andis ka julgust võtta valge lehena Maalehe pakkumine vastu ja ennustada sügisilma.
Mida siis arvata saabuva sügise ilmast? Algaja ilmaennustaja peab kõigepealt paika panema, mille pealt ennustada – kas kohvipaksu, seapõrna või millegi kolmanda või neljanda toel. Üks minu Põlva sõber, kes ei elanud kaugel ilmatark Kuuse Elmarist, ütles sügiseti ikka, et Edgar teeb puid, ju tuleb külm talv.
Mina valisin baasiks süldikeeduvee, õigemini sealt eralduva vahu. Selle vägagi adekvaatse alusmaterjali põhjal tundub, et tuleb väga ilus sügis. Sügis annab põllumeestele võimaluse põldudelt kenasti saak kokku koguda. Eriti ilus on septembri esimene pool, koolid alustavad tööd, päevad on kenad ja päikeselised, hooti sajab ka veidi vihma, mis toob värskendust.
Äikest ja raju on oodata alates 14. septembrist, mil oma avaistungile koguneb riigikogu ja poliithooaeg võtab täistuurid üles. Heitlikku ilma jagub järgnevale kolmele nädalale. Alates 7. oktoobrist, Raimond Valgre sünniaastapäevast (ja ka Volodja Putini sünnipäevast) hoiab jälle pikalt sellist ilma, nagu oleks muinaslugu muusikas. Süldivaht annab mõista, et seda ilu jätkub mardipäevani. See on ka sügavalt sümboolne, sest on ju lõikuspüha –mardipäevaga on seotud mitmed tuntud Mardid!
On põhjust uskuda, et detsembris jõuab Eestisse ka päris külma. Saaks ometi nendest tänavuse aasta kahjulikest sitikatest ja mutukatest lahti, et meie mullamaa saaks tagasi põhjamaise stabiilsuse.
Selline see isehakanud “ilmatarga” prognoos oligi… Aga unistada pole keelatud!
MAALEHE ILMATARKADE SÜGISENNUSTUS: Kas september tuleb päikese või rohke vihmaga?