Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar saatis täna tervise- ja tööminister Tanel Kiigele kirja, kus ta palub ministril põhjendada, miks nii vaktsineerimise reeglite kui moraalsete põhimõtete vastu rängalt eksinud sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske võib Kiige hinnangul oma ametikohal jätkata.
„Sel nädalal sai avalikuks, et keset sügavat tervisekriisi sai sotsiaalministeeriumi kantsler Priske koroonavaktsiini, mis on mõeldud vaid kindlatele sihtrühmadele, kuhu ta ei kuulu. Priske puhul on tegu järjekordse nn eliitvaktsineerituga. Sellised juhtumid lähevad sügavalt vastuollu inimeste õiglustundega ja kahjustavad ühiskonna usaldust oma riigi vastu. On väga kahju, kui ühiskonnale saadetakse signaal, et elame ikka veel 30 aasta taguses ajas, kus mööbimajast hangiti althõlma diivaneid ja seda ka kõige kõrgemal poliitilisel ning ametkondlikul tasandil. Me keegi ei taha seda aega tagasi ja minister peab oma käitumisega seda kinnitama,“ selgitas Saar.
Tema sõnul on sarnaselt Priskega ka minister Kiige kohus seista selle eest, et vaktsineerimine viidaks Eestis läbi võimalikult sujuvalt ja tõhusalt, aga kindlasti ka ausalt ja läbipaistvalt. Värskes valitsusliidu leppes seisab esimeste põhimõtete seas lubadus: ”Lähtume Eesti riigi ja rahva ühisest parimast huvist ning õigluse ja õiguse põhimõtetest. Eesti on õigusriik, kus kõik ühiskondlikud otsustusprotsessid on võimalikult läbipaistvad.“
Saare hinnangul muudavad minister Kiige topeltstandardid ja hinnang tekkinud olukorrale need deklareeritud põhimõtted naeruväärseks. „Kui näiteks Valga haigla endise juhi Margus Ulsti puhul, kelle tagandas ametist haigla nõukogu, pidasite te lahkumist ainuvõimalikuks lahenduseks, siis miks see ei kehti ministeeriumi kantsleri puhul?,“ kirjutas Saar Kiigele.
Oma kirjas küsib ta tervise- ja tööministrilt, et kuidas ikkagi selgitada inimestele, et miks ei ole kantslerit vabastatud. „Võimalik, et kantsleri ametis jätkamise kasuks räägivad väga kaalukad argumendid. Sel juhul on avalikkusel õigus teada, millised need mõjuvad põhjused on,“ märkis Saar.
Ta saatis Tanel Kiigele kirjaliku küsimuse parlamentaarse järelevalve raames. Seadus kohustab ministrit riigikogu saadikule vastama viie tööpäeva jooksul.