Riigikogu käsitleb täna sotsiaaldemokraatide eelnõu, mis näeb ette mahetoidu käibemaksu alandamise, et mahetoit muutuks inimestele kättesaadavamaks.
„Kui langetada kodumaise mahetoodangu käibemaks viiele protsendile, siis muutub tervislikum, aga ka keskkonnasõbralikum toit odavamaks. See samm on toeks ka kohalikele mahepõllumeestele. Tark on ajal, kui Putin peab Ukrainas mõrtsukalikku sõda, vähendada gaasi- ja naftasõltuvuse kõrval ka väetisesõltuvust Venemaast. Mahetootmise laienemisega väheneb ühtlasi vajadus mineraalväetiste järele, mille hinnad on mitmekordistunud,“ ütles Indrek Saar.
Saare sõnul on maksupoliitika üks eesmärkidest inimeste tarbimisharjumuste kujundamine. „Läti kogemus, kus puu-ja juurviljade käibemaksu alandati 21-lt protsendilt viiele, tõestas, et maksulangetus kandus 88 protsendi ulatuses edasi hinnalangusesse,“ lisas Saar. Mahetoodang valmib ilma inimese tervisele ohtlikke pestitsiite kasutamata. Põllumajanduslik mahetootmine kaitseb elurikkust ning teenib kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärke.
Mahetoidu taskukohasemaks muutmise eest on seisnud ka erakond Eestimaa Rohelised, kes olid selle eelnõu puhul sotsiaaldemokraatide partneriks. Rohelised taotlesid juba 2019. aasta lõpus rahvaalgatuse korras mahetoidu madalamat maksustamist. See algatus sai toona riigikokku saatmiseks vajalikud 1000 allkirja kokku kolme päevaga: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/a8d79371-707b-4a90-b797-d2a8a9af11a5