Eesti Päevalehe juhtkirjanikul on õigus ühes – sotsid on tõesti valitsuserakond, kes kannab seeläbi ka opositsiooniparteidest suuremat vastutust. Eesti eest.
See, mida EPL nimetab sotside tülinorimiseks EKREga on meie sügavaima veendumuse kohaselt sõna- ja väljendusvabaduse, laiemalt demokraatia kaitsmine. Kurjuse normaliseerumine algab vaikimisest, kui kõlavad ähvardused kohtunike peade veeremisest ehk õigusemõistmise politiseerimisest ja ainult õige kultuuri rahastamisest, ehk soovist kehtestada tsensuur. Sotsid ei kavatse hooletult vaikida, kui sõnad muutuvad kurjuseks, mis dramaturg Eero Epneri kirjelduse järgi immitseb läbi meie eetiliste põrandapragude ning kõige hirmutavam on, et seda ei nähta, ei nimetata ega näidata enam kurjusena.
Sotside hoiaku niisugusele kurjusele vastu astumisest sõnastas väga täpselt kauaaegne kohtunik Helve Särgava, meie kandidaat Tallinna volikogu esimehe kohale. „Ma ei lepi sellega ega vaata sellest mööda. Minust ei saa tuimuse õpilast,“ kirjutas ta hiljuti. Väljendi „tuimuse õpilased“ võttis ta Äripäeva ajakirjanikult Vilja Kiislerilt, kelle järgi algab vaimne tuimus ükskõiksusest sõnade vastu, aga kasvab peagi ükskõiksuseks tegude suhtes.
Jah, sotsid ei harju ega lepi sellega. See on väärtuste kokkupõrge. On arusaamatu, miks ja kuidas me peaksime seda kampaania ajal varjama.
EPL heidab ette, miks me kasutame kohalike valimiste reklaamides nn suuri teemasid. Lastetoetuste kolmekordistamine, tulumaksuvaba miinimumi hüppeline tõus, kooli- ja lasteaiaõpetajate palgatõus – needki on oluline osa meie väärtussüsteemist. Me oleme neid samme astunud kolme viimase koalitsiooni koosseisus ning see järjepidevus on ainuomane ainult sotsidele, tänase seisuga kõige kauem järjepanu valitsusvastutust kandnud valitsuserakonnale. See on õige pööre, mille Eesti on teinud. Hoolivam kogukond, võrdsemad võimalused, nõrgemate kaitse ja paljud muud teemad on vähemalt samavõrra kohaliku kogukonna ja omavalitsuse valik.
Aga loomulikult ei ole ainult see meie kampaania. Meie kampaanias on veel mitu väga olulist tegevusliini, millest EPL ei kirjuta. Me oleme toonud oma ridadesse kõige rohkem uusi, omal alal tuntud ja tunnustatud tegijaid. Me oleme seda öelnud ka oma valijatele. Me oleme väsimatult võidelnud korruptsiooniga ning toonud näiteks Tallinnas välja lugematu arvu praeguse linnavalitsuse tegemata töid. Ning otse loomulikult on meil ka seekord üle Eesti sisuka(ima)d programmid konkreetse linna või valla elukorralduse paremaks muutmiseks.
See kõik ei ole valija petmine, vaid valijaga rääkimine. Ja me usume, et valija tahab teha oma teadliku valiku just sellele väärtussüsteemile toetudes, mida üks või teine erakond kannab. Sotsiaaldemokraatidel on ühised väärtused ning need ei erine kohalikul ja riigi tasandil. Siit jõuamegi alguse juurde. Demokraatlikku korraldust, avatust, sõbralikkust, võimalikult paljude inimeste hakkamasaamist ülimaks pidavate jõudude võit kohalikel valimistel aitab lahendada nii Tallinna, Viljandi, Võru, Saarema kui ka Paide probleeme. Ükski teema ei ole selles valguses liiga suur ega liiga väike. Need on kõik meie teemad.