Riigikogus tuleb täna esimesele lugemisele hooldusreformi eelnõu, mis muudab 2023. aasta 1. juulist hooldekodu abivajajatele oluliselt taskukohasemaks ning parandab koduhooldusteenuste kättesaadavust.
“Läbi aegade suurim riigi toetus jõuab lõpuks ometi meie hoolekandesüsteemi. Järgmisel aastal investeerib riik kohalike omavalitsuste kaudu 40 miljonit eurot selleks, et alates juulist oleks hooldekodu koht keskmise pensioni eest hinnatud vajadusel tagatud. Omavalitsustel tuleb pingutada ka selle nimel, et pakkuda eakatele rohkem koduteenuseid, milleks riigi toetusraha annab samuti võimalusi. Koduhoolduse teenuste läbimõeldud arendamine on väga oluline, sest reeglina on oma kodu väärikaks vananemiseks parim koht,” ütles riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt.
Ammuoodatud reform aitab Küti sõnul tuua tööturule tagasi need inimesed, kes praegu on jäänud koju omastehooldajaks vaid seetõttu, et hooldekodu koha eest tasumine käib üle jõu.
Tervise- ja tööminister Peep Peterson tunnustas juba tehtud tööd ja praegust olukorda, mille tulemusel jõuab Eesti hoolekandesüsteemi läbi aegade suurim riigi toetus: „Sellise investeeringuga säästab iga perekond, kelle peres on hooldatav, aastas keskmiselt 6000 eurot. See tähendab, et inimeste kindlustunne lähedaste eest hoolitsemisel kasvab ja perekond ei pea enam lähedase eest maksma juurde teist sama suurt osa. Väga oluline on, et paranevad koduhoolduse teenused.“ Peterson lisas, et töö hooldereformiga jätkub aktiivselt. „Omavalitsustega veel parema kooskõla saamiseks oleme paika pannud regulaarsed kohtumised, kus anname ülevaateid arengutest ja omavalitsustel on poole aasta jooksul veel aega sisulisteks parandusteks.“
2024. aastal kulub plaanide kohaselthoolekandereformile 57 miljonit eurot. “Hoolivas ühiskonnas tuleb vaadata kogu inimese elukaart ning tagada ka tulevikus vajalik rahastus. Meie seeniorid väärivad seda, et nad ei pea vanaduse pärast muretsema,“ tõdes Sotsiaaldemokraatliku Erakonda kuuluv Kütt.
Hoolekandreformi käivitamises lepiti kokku suvel peetud valitsuskõnelustel – sotsiaaldemokraatide jaoks oli see koalitsiooni minemise eeltingimus.