Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimehe Helmen Küti kinnitusel ei toonud täna komisjonis toimunud arutelu psühhiaatrilise abi seaduse muutmise eelnõu üle, mille eesmärgiks on kindlustada vajaliku raviga kõik lapsed, taaskord lahendust.
„Komisjonis olid järjekordselt kohal huvigruppide esindajad, kes väga veenvalt põhjendasid, kui hädavajalik on kiiresti vastu võtta seadus, mis lubab alla 18-aastased ka ilma vanemate nõusolekuta psühhiaatri juurde. Kõne olid viimase aja enesetapukatsed, aga ka see, et nii noortel kui nende vanematel on vaimse tervise probleemid süvenemas – lapsed näevad, et vanemad on oma muredega hädas ega söanda neid tülitada. Samas puudub neil endil võimalus abi saada, kui nad seda soovivad,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonda kuuluv Kütt.
Kõik see andis Küti sõnul lootust, et komisjon saadab eelnõu lõpuks riigikogu suurde, kus iga saadik saab hääletada oma südametunnistuse järgi. „See oli suur pettumus, et vastav otsus jäi taas tegemata. Komisjon tammub paigal: igal nädalal arutatakse ekspertide osavõtul eluliselt vajalikku eelnõu, küsimusi esitavad vaid ühe erakonna saadikud, kõigil teistel on piinlik, aga lapsed ikka abi ei saa. Selle eest lasub vastutus tervel koalitsioonil,“ rääkis Kütt.
3. detsembril täitub aasta päevast, mil sotsiaaldemokraadid algatasid riigikogus psühhiaatrilise abi seaduse täienduse. Koalitsioonis valitsevate erimeelsuste tõttu pole eelnõu esimesest lugemisest kaugemale jõudnud.
Tänasest sotsiaalkomisjoni arutelust võtsid osa Eesti Noorsootöötajate Kogu, sotsiaalministeeriumi, õiguskantsleri kantselei, Laste Vaimse Tervise Keskuse Kliiniku, MTÜ Peaasjad ja Koolipsühholoogide Seltsi esindajad.