Sotsiaaldemokraat Helmen Küti kinnitusel hääletasid võimuliidu saadikud täna riigikogu sotsiaalkomisjonis taaskord maha ettepaneku maksta koroonapositiivsetele ja lähikontaktsetele haiguspäevad täies ulatuses kinni ning taas ei suudetud tuua ühtegi sisulist argumenti, miks see kriisimeede ei sobi.
„Eesti nakatumisnumbrid on küll aeglases languses, aga jätkuvalt väga kõrgel tasemel. Olukorras, kus viirus levikus mängivad suurt rolli töökohakolded, on sügavalt arusaamatu, miks valitsusliit sõdib järjekindlalt sellise hüvitamise vastu. Meie lahendus aitaks tulemuslikult viiruse levikut tõkestada ega halvendaks nende töötajate toimetulekut, kes peavad kaaskodanike tervise huvides isolatsiooni jääma,“ ütles Kütt pärast seda, kui komisjon lükkas tagasi nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadusele eelnõule tehtud muudatusettepaneku.
Sotsiaalkomisjoni aseesimehe sõnul ei päde kuidagi valitsusliidu liikmete jutt, et põhiline nakkuse koht on kodu. „Viirus ei kasva lillepotis või külmikus – just töölt viiakse see koju, kus pereliikmed nakatuvad,“ lisas Kütt.
Sotsiaaldemokraadid on seisnud järjekindlalt seisnud selle eest, et koroonasse haigestunutele ja lähikontaktsetele hüvitatakse haiguspäevad alates esimesest kodus oldud päevast ja seda 100 protsendi ulatuses nende palgast.
„Kahjuks ei suuda osa võimuliidu poliitikuid aru saada nende inimeste raskustest ja muredest, kel pole võimalik teha kaugtööd. Alla keskmist palka teenivatele inimestele tähendab lähikontaktsena koju jäämine valusat rahalist kaotust. Nii võtabki osa neist riski ja läheb tööle,“ märkis Kütt. „Kui haiguspäevade täismahus hüvitamist oleks talve hakul rakendatud, siis ei oleks me jõudnud kevadel nii suurte nakatumisnäitajate ega suure surmade arvuni.“
Küti väitel tuleb praegu teha kõik selleks, et hoida ära viiruse kolmanda laine tulek. „Otsene tervisekriisi leevendamise meede vajaks 640 miljoni euro suurusest lisaeelarvest vaid 8,5 eurot. Samas on teada antud, et piirangud tekitavad iga päev vähemalt 7 miljoni euro eest kahju,“ sõnas ta.
„Valitsusliit kohtleb praegu ebaõiglaselt ka omavalitsusi. Jõukas Tallinna linn leidis võimaluse esimese haiguspäeva hüvitamiseks. Teistele omavalitsustele öeldakse aga, et leidke see raha lisaeelarve vahenditest, millest tuleb aga korda teha koolide-lasteaedade ventilatsioon, toetada abivajajaid, maksta vaimse tervise toetusi. Kahetsusväärselt juhtub ka selles kriisis nii, et ilma riigi jõulise sekkumiseta lähevad rikkad rikkamaks ja vaesed vaesemaks,“ lausus Kütt.