Riigikogu esimees
peab esmaspäeval algava parlamendi tööaasta esimese poole olulisemateks teemadeks Eesti Euroopa Liidu (EL) eesistumise ettevalmistamist ja sisepoliitiliselt uue koalitsiooni maksuseadustega seotud arutelusid.“Juulist algav eesistumine on terve Eesti, kaasa arvatud ka parlamentaarse poole üritus ning see saab meil olema põnevust, tööd ja uusi elamusi pakkuv tegevus,” ütles Nestor reedel BNS-ile. “Meil kajastub see täiesti uues parlamentaarse tegevuse formaadis EL-i kontekstis.”
Riigikogu senist ja saabuvat olukorda võrreldes ütles Nestor, et praegu kooskõlastab minister enne mõnele väliskoosolekule sõitmist parlamendis Eesti seisukohad. “Parlamendikomisjonis on need läbi arutatud, heaks kiidetud, mõnikord on seisukohad väga konkreetsed, mõnikord on ministril rohkem valikuvabadust kompromissi saavutada. Aga see on selge positsioonivõtmine,” rääkis Nestor.
“Uue aasta teine poolaasta saab olema eriti põnev. Siis on Eesti kompromisside tegija – meie seisukoht saab olema kompromissi otsimine ja muud seisukohta meil pole,” rääkis Nestor. “See on eesistumise roll, mis on oluliselt teistsugune kui meie senine positsioon, sest me pole ju enne seda tööd teinud,” lisas riigikogu esimees.
“Ma arvan, et kogu eesistumise vast kõige keerulisem, teisalt põnevam pool saab olema Brexiti teema, sest väga paljud läbirääkimised langevad meie eesistumise aega. Ja sel teemal kompavad kõik pimeduses, sest sellelaadset protseduuri pole ju läbi viidud, kogemus puudub. Eesti tähsus Euroopa tuleviku suhtes saab nii määrava rolli, millist pole olnud kunagi varem ja ma ei tea, kas meil midagi sellist veel ette tuleb. See saab olema üks kõige keerukamaid tegemisi ning esimesel poolaastal on vaja selleks valmistuda,” ütles spiiker.
Nester tõi eraldi välja EL-i riikide parlamentide EL-i asjade komisjonide ühiskoosoleku, mida Eesti peab eesistumise ajal juhtima.
Rääkides siseriiklikest teemadest ütles Nestor, et ilmselt hakkab avalikkusele kõige suuremat huvi pakkuma see osas uue koalitsiooni ideedest, mida veel riigikogule esitatud ei ole. “Need on asjad, mis parlamendi menetlusest põhjendatult maha võeti – asjad mis puudutavad maksupoliitikat ja peaksid jõustuma järgmise aasta algusest,” rääkis Nestor. “Nende küsimuste arutelu saab olema kõige huvitavam, sest nende seas on palju teemasid, mis mujal Euroopas on ammu tavaks, kasvõi näiteks automaks ühel või teisel kujul, mis näiteks mujal tavaks ja olemas. Meil on see kindlasti midagi uut ja see pakub üldrahvalikku huvi. Arvan maksuasjade arutelu saab olema elav.”
Nestor avaldas lootust, et kiiresti saabub selgus neile kuludele, mis on seotud juba tänavuse eelarvega ja mis seotud laste huvihariduse toetamisega. “See on üks äärmiselt oluline põhimõtteline lähenemine asjadele, mis hõlmab kõiki lapsi Eestis ja peaks aitama neil lihtsamal moel käia neil nii jalgpallitrennis kui klaveritunnis. See saab olema väga vajalik uus ja huvitav asi, millele vastuhääletajaid ei tule,” sõnas ta.
Nestori sõnul on parlamendil ka eelmisest ja varasematest aastatest võlgu, mida on vaja arutada.