SDE Tartu KOV 2021 kandidaat Anders Urbel avaldas oma mõtteid sellest, milliseks võivad valimistulemused Tartus kujuneda, kes jäävad raekoja ukse taha ning kes hakkavad Tartu linna järgneval neljal aastal juhtima.
Tartus osaleb tänavu kohaliku omavalitsuse valimistel kaheksa erakonda, neist pikima nimekirjaga Eesti Reformierakond. Kõik erakonnad aga oma esindatust Tartu Linnavolikogusse ei saa. Volikogust kindlad väljajääjad on Eesti Tulevikuerakond, Erakond Eestimaa Rohelised ning ainuke üksikkandidaat.
Äärmiselt nõrga nimekirjaga on valimistele läinud Eesti 200, kes küll võib paar saadikukohta linnavolikogus saada, ent fraktsiooni nad ei moodusta. Teatavasti saab Tartu Linnavolikogus fraktsiooni moodustada vähemalt viis saadikut. Eesti 200 tulemus saab olema toetusuuringutest tuntavalt kasinam.
Parima häältesaagi saab ametis olev linnapea Urmas Klaas ning suurima fraktsiooni uues volikogus moodustab Eesti Reformierakond, kellele ma prognoosin 19 saadikukohta. Nendel on ka pikim ja tugevaim nimekiri neil valimistel Tartus.
Eestimaa Konservatiivne Rahvaerakond on küll reitingutes kõrgel kohal, ent tuntud nägusid napib nendelgi, linnapeakandidaat on neil paraku tartlastele väheütlev nimi. Sestap arvan, et EKRE teeb nõrgema tulemuse kui gallupid näitavad ja moodustab volikogus maksimaalselt üheksaliikmelise fraktsiooni.
Isamaa Erakond on alati teinud parema tulemuse kui küsitlused näitavad, pildil on ka tagasi Tõnis Lukas esinumbrina, keda tartlased teavad ja toetavad, samuti on ülikoolilinna elanikele tuntud ja armastatud näod semiootik Mihhail Lotman ja näitleja Merle Jääger. Sestap Isamaa võib uues volikogus saada kuni kuus saadikukohta.
Eesti Keskerakond oma siseintriigidega ja tartlastes mitte usaldust tekitava esinumbri Jaan Tootsiga teeb toetusuuringutest kindlasti nõrgema tulemuse. Keskerakond on kaotanud ka kandidaadina häältemagneti ja tartlastele teada-tuntud Aadu Musta. Seega pakun, et Keskerakond moodustab napilt fraktsiooni ja saab volikokku viis saadikut.
Sotsiaaldemokraatide lootus on saata volikokku 10 saadikut. Suure tõenäosusega aga säilitavad nad sama suure fraktsiooni kui eelmises volikogus ehk siis kaheksa kohta. Linnavolikogu esimees Lemmit Kaplinski on teinud head tööd ja ülikoolilinna noorte seas kindlasti populaarne. Samuti on häältemagnetiks mitmes Riigikogu koosseisus olnud SDE piirkonna kauaaegne esimees Heljo Pikhof ning samuti on oma kindel elektoraat abilinnapea Gea Kangilaskil.
Uue Tartu Linnavalituse moodustab Reformierakond kaasates linnajuhtimisse ühe või kaks partnerit. Praegune koalitsioon on Tartus hästi toiminud ning üpris suur tõenäosus on, et Reformierakond kaasab just Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tartut juhtima. Kahe peale kokku oleks 27 saadikut, mis võimaldab volikogus rahulikult oma eesmärke teostada. Samuti pole välistatud ka Tartus kolmikliit ehk suur koalitsioon, kuhu kuuluks siis ka kolmanda osapoolena Isamaa.
Kindlasti võib Tartus võimust vaid unistama jääda EKRE, kellega on Reformierakond Urmas Klaasi isikus koostöö välistanud. Keeruline oleks kaasata ka Eesti 200 saadikuid, kes on ennast tugevasti vastandanud keskparki ehitatava kultuurikeskusega ning kelledest osad on saanud pseudorohelisteks. Teatavasti kultuurikeskuse ehitamise nimel on just Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond tööd teinud. Ausalt öeldes ei kujutaks ka koostööd Reformierakonna ja siseintriigidest räsitud Keskerakonna vahel Tartus ette.