Tartu sotsiaaldemokraadist abilinnapea Kajar Lember ütles eile volikogus selgelt välja sõnumi, mida kuluaarides on räägitud juba nädalaid: ta paneb ameti maha ja keskendub eraärile.
Palun selgitage, mis on ametist lahkumise põhjus nüüd, kui valimisteni on jäänud umbes aasta?
Põhjus on selles, et linn korraldab lähiajal Raadil mitmete potentsiaalsete arendusobjektide ideekonkursi, et Raadi ümbrus korda teha. Olen otsustanud, et tahan ühe oma ideega osaleda. Leian, et konkursist osavõtt tekitaks huvide konflikti, olengi seetõttu otsustanud abilinnapea ameti maha panna ja mingiks ajaks keskenduda erasektorile.
Idees, millega ma välja tulen, ei ole ka ühtpidi midagi maailma muutvat, oleme varemgi mõelnud sama asjaga Raadi peale, aga pigem vallamaadele teisel pool lennuvälja, et tekitada sinna kogu pere turismiobjekti. Nüüd, mil Roosi tänava lennuangaaride rendilepingust ootamatult loobuti ja need lähevad konkursile, avanes uus võimalus.
Kahte jumalat on korraga raske teenida ja valik on praegu selline. Kavatsen siiski mitte ära kaduda ja jätkan Tartu volikogu liikmena.
Kuidas hindate oma senist aega Tartu linnavalitsuses?
Mulle on need kaks ja pool aastat olnud väga vinged aastad ja loodan parima võimaliku jälje maha jätta. Kahju on lahkumisel sellest, et meil on väga hea punt, linnavalitsus on väga hästi toiminud, Tartu asja ajamisel pole olnud vahet, millisest erakonnast keegi on ja kuidas koalitsioon on kokku pandud.
Ehk on ka põhjus selles, et meil on linnavalitsuses ühesugust tausta: on pikka aega oldud avalikus sektoris, mõned ka erasektoris, on riigivalitse-mistausta ja ministeeriumikogemust. See tekitab ühise infovälja, saad aru, kuidas maailm toimib Tartus ja ka Tallinnas.
Selle koalitsiooni üks suur märksõna on olnud lasteaia-kohtade loomine ja lasteaia-järjekorra kaotamine. Mure on ühtepidi maas, nüüd on vaja vaadata, kuidas lasteaiakohta vanematele odavamaks teha. Kuidas täpselt, ei ole me veel lõpuni kokku leppinud.
Paneme kokku 2017 eelarvestrateegiat, sellesse oleme kavandanud koolimajade korrastamise programmi. Lisaks raha leidmisele on logistiline probleem: kuhu need lapsed lähevad, kui koolimaja või koolimaja tiib on vaja tühjaks teha.
Olen rõõmus ka selle üle, et Tartu teaduspargi demokeskus on linna ja erasektori koostööprojektina valmis saamas. Seal võiksid kõik koolide lõpuklassid käia, et näha, millega tegeleb Lõuna-Eesti ettevõtlus.
Aga uus ambitsioon on siis piisavalt huvitav?
Eks ma ole ju pidevalt olnud ühte jalga pidi turisminduses. Olgu Vudila mängumaa või Saaremaaga seotud projektid. Olen püüdnud omi asju teha täiega: kui fookus selge, siis selles suunas ka joosta.
Praegu olen avalikus sektoris olnud järjest viis aastat, kui riigikoguaastad ka juurde arvata. Aga tõesti, ma ei pea õigeks, et kui olen linnavalitsuse liige, läheb minuga seotud ettevõte konkureerima linna konkursile hoonestusõiguse saamiseks.
Mis seal Raadil siis olla võiks? Plaaniti vanatehnikamuuseumi, nüüd on jutt kontserdi- ja etenduspaigast?
Seal hakkavad ideed võistlema, tahaks natuke oma ideega üllatada. Selge, et tegu on aastaringse komplekstegevusega. Aga see pole spaa ega veega seotud.
Millal on viimane tööpäev abilinnapeana?
Maikuus tõenäoliselt.
Kes ameti üle võtab?
Vara veel välja öelda. Inimesi, kes võiksid sobida, on, aga periood on väga lühike.
Aruteludest on võimalike kandidaatidena läbi käinud näiteks Haaslava vallavanem Priit Lomp, Elva abilinnapea Marika Saar, endine maavanem Jaan Õunapuu, endine Saare vallavanem Jüri Morozov ja sealne praegune vallavanem Hannes Soosaar ning SDE infojuht, Tartu ülikoolis majanduseriala lõpetanud Raigo Jahu.
Sotsiaaldemokraatliku erakonna Tartu piirkonna juhatus koos linnavolikogu fraktsiooniga peaks valiku tegema hiljemalt 20. maiks. Uue abilinnapea nimetab volikogu siis ametisse 9. juunil peetaval istungil.