Riigikogu majanduskomisjonis oli täna arutelu all aprilli alul parlamenti jõudnud konkurentsiseaduse eelnõu, mis sotsiaaldemokraat Jaab Aabi kinnitusel teenib monopoolses seisundis ettevõtete huvisid ega taga tarbijatele õiglaseid hindu.
Majanduskomisjoni istungil saadeti eelnõu valitsuskoalitsiooni liikmete otsusega kiirkorras saali esimesele lugemisele, aruteluks jäeti napilt üle poole tunni. „Valitsus algatas kiirkorras uue konkurentsiseaduse muutmise eelnõu ja võttis riigikogust tagasi varasema eelnõu, mis oleks andnud Konkurentsiametile paremad tööriistad konkurentsiõiguse rikkumiste tuvastamiseks,” märkis Aab.
Kui eelmise valitsuse eelnõu nägi Aabi sõnul ette tervikliku konkurentsijärelevalve haldusmenetlusena, siis justiitsminister Liisa Ly Pakosta pakutud lahendus sisaldab üksteisele järgnevaid või paralleelseid menetlusviise, mis muudavad konkurentsireeglite rikkumise tuvastamise palju keerulisemaks ja aeganõudvamaks. „Eriti märgiline on see, et Kaja Kallase juhitud Reformierakond toetas väga selgelt eelmist eelnõu, siis Kristen Michali juhitud Reformierakond läks kaasa sisuliselt pahupidi pööratud eelnõuga. Väga tahaks teada sellise kardinaalse meelemuutuse tagamaid, võin vaid oletada, et ju siis monopolistide lobi jõudis ka nendeni,“ ütles Aab.
„Monopoolsetel ja oligopoolsetel turgudel, kus mõned suured ettevõtted omavad suurt turuosa, peab riik tagama õiglase konkurentsi ja koos sellega ka õiglased hinnad. Eriti oluline on see eluliselt vajalike teenuste ja kaupade puhul, mida me iga päev tarbime. Väikese ja piiratud turuga Eestis on konkurentsijärelevalve palju aktuaalsem kui suuremates riikides,” sõnas Aab.
Tema sõnul on õiglane ja vaba konkurents õiglase turumajanduse alussammas, paraku on monopolid teinud tema sõnul viimastel aastatel tugevat lobi poliitikute ja erakondade mõjutamiseks, et ei tekiks võimalust konkurentsiõiguse ja õiglaste hindade tagamiseks.
„Nende monopoolne seisund võimaldab dikteerida kõrgeid hindu ja teenida nii ebamõistlikult kõrgeid kasumeid. Sotsiaaldemokraadid ei toeta praeguse valitsuskoalitsiooni eelnõu, sest see ei aita kaitsta tarbijaid ja ettevõtjaid röövellike hindade eest,“ lisas Aab.