PRIIT LOMP: kehvemat aega Tallinna Sadama erastamiseks on raske ette kujutada

PiretMajandus

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Priit Lombi hinnangul on rahandusministri ettepanek vähendada riigi osalust aktsiaseltsis Tallinna Sadam läbi mõtlemata ning vajab põhjalikku analüüsi.

„Riigi ülesannete täitmise seisukohast mittevajalike ettevõtete erastamine on igati tervitatav. Küll aga ei mõista ma kuidagi kihku müüa panna müüki Tallinna Sadamat,“ sõnas Lomp. Tallinna Sadam pakub tema sõnul teenuseid laevadele, mis ettevõtte sadamates peatuvad. „Riigi esmane huvi selle ettevõtte omamisel ei ole kasum, vaid konkurentsivõimelise hinna ja kvaliteediga teenus, et suurendada meie sadamates peatuvate laevade hulka. Selles kontekstis võivad riigil ja erainvestoril tekkida erinevad huvid. Näiteks soovib riik hoida tasusid madalal, et meelitada Eestisse kruiisilaevu, kuna see elavdab turismi ja toob majandusse raha, ent eraomanik sooviks kõrgemate tasude kaudu maksimeerida just Tallinna Sadama kasumit. Sarnase loogika alusel ei toeta sotsiaaldemokraadid ka Tallinna Lennujaama erastamist, sest näeme sellel ettevõttel strateegilist rolli riigi üldise konkurentsivõime tõstmisel, kus lennujaama enda kasum on teisejärguline,“ selgitas Lomp.

Tema väitel ei saa Tallinna Sadama puhul mööda vaadata ka tänasest aktsia hinnast. „Tulenevalt vähenenud kaubavahetusest on Tallinna Sadama turuväärtus pea kaks korda väiksem, kui oli enne Ukraina sõda. Kui vahetult enne sõda maksis sadama aktsia 1,8 eurot, siis täna vaid 1,1 eurot. Majanduslanguse perioodile järgneb majanduskasv ja siis taastuvad nii kaubamahud kui aktsia hind. Kehvemat aega Tallinna Sadama erastamiseks on raske ette kujutada. Hea peremees ei peaks ära kinkima kana, kes peale talvist mõõnaperioodi kevadel taas hoogsamalt munema hakkab,“ lisas Lomp.

Riigile kuuluvatest äriühingutest soovib rahandusministeerium võõrandada Teede Tehnokeskuse, Operaili, Nordic Aviation Groupi ja  Transpordi Varahalduse ning  vähendada AS-is Tallinna Sadam riigi osalust kuni 51 protsendini. Lisaks on kavas suunata osalisele erastamisele Eesti Energia tütarettevõtted Enefit ja Enefit Green.