Riigikogu läbis täna teise lugemise eelnõu, mis kiirendab taastuvelektrile üleminekut ning näeb ette, et aastal 2030 toodetakse kogu Eestis tarbitav elekter taastuvatest energiaallikatest.
Sotsiaaldemokraatide nimel kõne pidanud keskkonnakomisjoni liige Toomas Jürgensteini sõnul astub see eelnõu otsustava sammu puhta keskkonnaga tuleviku, aga ka normaalsuse suunas.
„Me läheme ühtaegu ajas edasi tehnoloogilise tipptaseme juurde, kuid samas ka tagasi,“ osutas ta sellele, et eelnõu käsitleb päikese- ja tuuleenergiat, mida on ajast aega kasutatud.
„Kui me tahame, et aastaks 2030 oleks meil valge ja soe tuba, siis on meil vaja tänaseid taastuvenergia võimsusi pisut rohkem kui kolmekordistada. Suur meretuulepark annab sellest rohkem kui poole,“ rääkis Jürgenstein. „Lisanduvad hajavõimsused, päikesepaneelid katustel või eraldi parkidena. Hajavõimsuste lisandumisega muutub energia tootmine omamoodi kogukondlikuks projektiks.“
Kindluse tagab tema väitel ports konservatiivsust – ajal kui päike ei paista ning tuul ei puhu, on võimalik saada taastuvenergiat naabritelt või vajadusel kasutada ka põlevkivijaamasid. „Me pole masinapurustajad. Esialgu jäävad põlevkivijaamad energia stabiilsust tagama, ehkki kümnendi lõpus pääsevad nad kõrge tootmishinna tõttu turule väga harva,“ lisas Jürgenstein.
Üleminekut uutele taastuvenergiavõimsustele toetab tehnoloogia kiire areng ning selle taskukohasemaks muutumine. “Näiteks on päikesepaneelide hind lühikese aja jooksul langenud kümmekond korda ja efektiivsus suurenenud neli-viis korda. „Tehnoloogia areng on olnud meeletult kiire ja päikeseenergia tuleb meile kätte väga soodsa hinnaga. Enam vähem sama võime öelda tuuleenergia kohta,“ ütles Jürgenstein.