Riina Sikkut: peaministri poliitilise avalduse viis viga

digiValitsemine

Riigikogu liige, sotsiaaldemokraat Riina Sikkut kirjutab Postimehes, et ei ole rahul peaaegu millegagi peaminister Kaja Kallase poliitilises avalduses ja heidab sellele ette sisutühjust, manitsemist, eneseõigustust ja kahepalgelisust.

Esiteks: poliitiline avaldus oli justkui loeng Taavi Aasale sellest, milliseid strateegilisi otsuseid tuleks teha, milliseid investeeringuid ja planeeringuid kiirendada. Muidugi on Eestil vaja taastuvenergiavõimsuste väljaehitamist, salvestuslahendusi ja elektrituruseaduse muudatusi, aga selle aja peale, kui peaminister inimeste muresid puudutas, olid kuulajad juba magama jäänud.

Teiseks: on hea, kui inimesed lõpuni ei kuulanud, sest sõnum inimestele oli, et kõige odavam elekter on säästetud elekter. Sel talvel on küte paljudes kodudes, huvikoolides ja külaseltsides maha keeratud, inimesed jälgivad oma tarbimist ja loobuvad paljust varem loomulik olnust. Ükski peaminister ei tohiks aga pidada loomulikuks viieteistkümnekraadises toas elamist ja oma päevarütmi elektri börsihinna järgi seadmist. Seda ei tohi inimestelt nõuda.

Kolmandaks selgitas peaminister, kui loomulik ja mõistlik on avalduste esitamine toetuste saamiseks. 21. sajandil digiriigis, mille elatustase on Hispaaniagi kinni püüdnud, ei saa olla riigi esimene valik inimestega suhtlemiseks avaldused ja toetuste taotlemine. Targad lahendused annavad kokkuhoidu ja jätavad kõigile nende väärikuse.

Neljandaks heitis peaminister inimestele ette, et madalatel hindadel on lastud end uinutada ning börsi toimimist ja riske pole enda jaoks maandatud. Samas rääkis ta kobarkriisist, kus põimuvad tervise-, energia- ja julgeolekukriis. Neid kriise ei lahenda ju valitsus eraldi, erinevatest põhimõtetest lähtudes. No et kõrges elektriarves oled ise süüdi, sõlmi mõistlikum leping ja tarbi vähem, pead ise hakkama saama. Aga koroonakriisis on igaühel vaja nakkuse leviku piiramiseks ja teiste tervise hoidmiseks end vaktsineerida ning valitsuse juhiseid järgida. Et ühes kriisis peab inimene tulema valitsusele appi, aga teises kriisis valitsus inimesele appi ei tule? Muidugi tajutakse seda ebaõiglasena ja trotsi tekitavana.

Viiendaks ei saabunud peaministri poliitilisest avaldusest selle kuulajale ühtegi uudist, lahendust ega isegi mõistmist. Ma loodan, et homse julgeolekupoliitilise avalduse puhul on sõnum vähemasti selge.

Riina Sikkut: peaministri poliitilise avalduse viis viga