Riigikogus tuleb täna arutlusele sotsiaaldemokraatide esitatud riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmiseelnõu, mille alusel suureneb pensioni baasosa pärast 2020. aasta 1. aprilli indekseerimist 100 euro ja rahvapension 60 euro võrra.
„Sotsiaaldemokraatide eelnõu tõstab pensione päriselt. Meie eelnõu näeb ette sellise erakorralise pensionitõusu, mis aitab väärikas eas inimesed ka tegelikkuses vaesusest või vaesusriskist välja. Ühtlasi on tegu selge alternatiiviga valitsuse eelnõule, mille puhul tuleb kahjuks rääkida pensionäride ulatuslikust ja häbiväärsest petmisest,“ ütles Heljo Pikhof.
Pikhofi sõnul ei lepi sotsiaaldemokraadid kuidagi sellega, et Keskerakonna suurejooneline valimislubadus tõsta järgmisel aastal hoogsas tempos keskmist vanaduspensioni on tänaseks kahanenud kõigest 7 euro suuruseks täiendavaks pensonitõusuks. „Selle näpuotsaga antava tõusu sööb samas kohe ära valitsuse otsus hakata maksustama 500 euro piiri ületanud pensione. Inimesi ei tohi ka alt vedada ja inimestel peab vanaduse korral olema õigus riigi abile,“ lisas Pikhof.
Tema sõnul on valitsusest sõltumatult toimuv indekseeritud pensionitõus selgelt ebapiisav, et vaesust leevendada. „Eesti hoiab juba aastaid Euroopa Liidus liidrirolli vaesusriskis eakate osakaalu poolest. 2017. aastal elas 65-aastastest ja vanematest tervelt 47,5% vaesusriskis,“ rääkis Pikhof.
Viimaste prognooside kohaselt on 2020. aastal suhtelise vaesuse piiriks 607 eurot ja keskmine vanaduspension kerkib riigieelarve kava kohaselt 1. aprillil 528 euroni. „Need numbrid näitavad, et keskmine vanaduspension peab erakorraliselt tõusma koguni 80 eurot, et vaesus eakate seas otsustavalt väheneks. Seega on 100 euro suuruse pensionilisa seadustamine hädavajalik,“ lausus Pikhof
Hinnanguliselt nõuab täiendav pensionitõus järgmisel aastal riigieelarvest 200 miljonit eurot.