Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubandusleping (CETA), mille ajutine kohaldamine algab homme, on ELile seni kõige laiaulatuslikum leping, mida ühendusel on õnnestunud kolmanda riigiga läbi rääkida, meenutas Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesinaine ja endine ettevõtlusminister Liisa Oviir CETA ratifitseerimisel täna parlamendis.
Kanada on maailmas suuruselt üheteistkümnes majandus ja ELi kaubanduspartnerite hulgas kaheteistkümnendal kohal. ELi ja Kanada vahelise kaubanduse koguväärtus 2016.aastal oli ligikaudu 63.5 miljardit eurot.
„On oluline, et CETA annab EL-i ja seega ka Eesti ettevõtetele vabaduse tegutseda Kanadas samadel tingimustel, mis kehtivad Kanada enda firmadele. Nii võib kahepoolne kaubandus kasvada 12 miljardi euro võrra aastas, mis loob uusi võimalusi meie ettevõtjatele,“ rõhutas Liisa Oviir. „Aga mitte ainult Eesti ettevõtjatele, vaid ka võimaluse näiteks Kanada kolmanda põlve eestlastele naasta esivanemate kodumaale läbi äritegevuse.“
Tema sõnul võiks Eesti eksport Kanadasse olla oluliselt suurem kui möödunud aastane ca 100 miljonit eurot. CETA avab EL-i ettevõtetele ka Kanada kohaliku riigihanketuru, mis annab Eesti ettevõtjatele võimaluse osaleda seal pakkumiste koostamisel kas koos teiste euromaade ettevõtjatega või iseseisvalt.
„EL-Kanada vabakaubandusleping astub vastu järjest tugevnevatele protektsionismi ilmingutele, mida näeme mitmetes riikides pead tõstmas,“ ütles Liisa Oviir. „Nii võiks CETA edu olla positiivseks näiteks ja ajendiks töötada edasi ka EL-USA vabakaubandusleppega.“