Vajalikud ravimid ei tohi olla kättesaamatu luksus. Igal inimesel on põhiseaduslik õigus tervise kaitsele, mis tähendab, et ravimid peavad olema taskukohase hinnaga. Tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski eestvedamisel loodav täiendav ravimihüvitise süsteem aitab kümnetel tuhandetel inimestel kokku hoida retseptiravimitele kuluvat raha. Iseäranis on uus skeem abiks neile, kes täna ei jõua retseptiravimeid välja osta.
Praegu kulutab 110000 inimest retseptiravimitele üle 100 euro aastas, neist 15000 inimest üle 300 euro aastas. Ravimid on eeskätt eakate üks suuremaid väljaminekuid – paljud neist on pidanud aastas maksma retseptiravimite eest kokku ühe kuu pensioniraha või veelgi enam. Rahapuuduse tõttu jääb hetkel lausa iga viies retsept jääb välja ostmata ja seda vaatamata haigekassa soodustustele.
Uuest aastast olukord muutub. Jevgeni Ossinovski ettepanekul hüvitab riik alates 2018. aastast 50 protsenti nendest ravimikuludest, mis jäävad vahemikku 100-300 eurot. Üle 300 euro tõusva kulu hüvitab aga riik lausa 90 protsendi ulatuses. Teisisõnu tuleb riik inimesele appi kohe, kui ta on kulutanud retseptiravimitele üle 100 euro. Sealt edasi maksab riik kinni poole ravimile kulunud summast, alates 300 eurost katab riik 90 protsenti.
Seega – mida kõrgemad on inimese kulutused ravimitele, seda suurem on täiendav ravimihüvitis. Näiteks, kui inimene kulutab aastas ravimitele kokku 110 eurot, siis tema jaoks on täiendav hüvitis 5 eurot. 250 euro puhul hüvitatakse 75 eurot, 400 euro puhul 190 eurot ja 500 euro puhul umbes 280 eurot.
Patsiendi jaoks muutub süsteem ka oluliselt lihtsamaks. Enam ei pea koguma tšekke ja neid tagantjärele esitama. Edaspidi arvestatakse apteegis hüvitis automaatselt inimese poolt makstavast summast maha.
Jaanuaris rakenduv skeem vähendab enam kui 100000 inimesi kulutusi haigekassa soodustusega ravimitele ja peaaegu keegi ei maksa enam retseptiravimite eest üle 300 euro aastas.
Kavandatav samm on arvestatavaks toeks väga paljudele inimestele, kes on seni pidanud suure osa oma sissetulekust kulutama ravimitele. Suurimad võitjad on suurima ravimikuluga ja enamasti ka kõrgendatud ravivajadusega patsiendid.
Kokkuvõtvalt: retseptiravimid muutuvad taskukohasemaks ja kättesaadavamaks. Lihtsustub ka patsientide elu, kuna soodustust hakatakse arvestama automaatselt. Inimeste rahakoti kõrval teenib täiendav ravimihüvitise süsteem otseselt ka nende tervise huvisid.